Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) pristojne poziva, naj kljub politični krizi čim prej potrdijo konkretne predloge zbornice za izboljšanje gospodarskih razmer v državi.
Med drugim GZS predlag kratkoročne ukrepe iz t.i. Agende 46+. Na GZS zagotavljajo, da imajo ti predlogi le en cilj, to je hitrejši izhod Slovenije iz krize. Na GZS so v sporočilu za javnost spomnili, da so v zadnjih mesecih v okviru Agende 46+ in tudi zunaj nje odprli številne aktualne teme in oblikovali konkretne predloge za izboljšanje gospodarskih razmer v državi, razbremenitev gospodarstva, povečanje konkurenčnosti Slovenije in posledično izboljšanje socialnih razmer v prihodnosti.
GZS je na podlagi razprave na vrhu slovenskega gospodarstva konec lanskega novembra pripravila nabor 46 ukrepov v obliki omenjene Agende 46+. Ti ukrepi bi po njenih ocenah med drugim prinesli 30.000 novih delovnih mest, ohranili 10.000 delovnih mest, zagnali 4,3 milijarde evrov investicij in razbremenil gospodarstvo za 2,54 milijarde evrov.
"Predlagane ukrepe nujno potrebujemo"
Zato v zbornici pristojne institucije, še posebej vlado, pozivajo, naj kljub politični krizi čim prej potrdijo predloge GZS. "Verjamemo, da zdajšnja vladna kriza ne bo prekinila izvedbe ukrepov, ne glede na to, kakšna vlada bo v bližnji prihodnosti vodila državo, saj predlagane ukrepe nujno potrebujemo," so poudarili.
Med ukrepi in pobudami, ki so jih v zadnjem času sprožili na zbornici, so med drugim izpostavili odločno nasprotovanje napovedanemu zvišanju trošarin na energente in cenovnem šoku ob dvigu prispevka za obnovljive vire energije pri plačilu elektrike, zahteve za trajnostno sožitje gospodarstva in varstva narave v okviru širitve Nature 2000, predlog za hitrejše arbitražno reševanje gospodarskih sporov kot alternativo dolgotrajnim sodnim postopkom, še posebej na področju pogodb med javnimi naročniki, izvajalci in podizvajalci v gradbenem sektorju.
Zgledujejo se po avstrijski in nemški ureditvi
Poleg tega so spomnili na primer še na konkretne zakonodajne predloge za izboljšanje kritičnih razmer v gradbeništvu in za zagotovitev kakovosti gradbenih del, po vzoru avstrijske in nemške ureditve, na predloge konkretnih sprememb insolvenčne zakonodaje, analizo pomanjkljivosti slovenskega vizumskega sistema in predloge rešitev za njihovo odpravo ter na predloge konkretnih sprememb nove obrtne zakonodaje, da bi odpravili nepotrebne ovire za podjetnike, obrtnike, mikro in mala podjetja.
V preostanku januarja in v februarju bodo v okviru Agende 46+ prednostne naloge zbornice med drugim še priprava seznama investicijskih projektov, ki naj bi bili podlaga za razvojni zagon slovenskega gospodarstva, skupaj s popisom ovir za njihovo uresničitev ter rešitev za odpravo teh preprek in izboljšanje komunikacijskega sistema za odpravo administrativnih in drugih ovir, s katerimi se soočajo podjetja.
Ministrstvo je v minulih tednih usklajevalo ukrepe na podlagi predlogov GZS
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je minuli teden ocenil, da bi se v primeru daljše politične krize priprava načrtovanih ukrepov za pomoč gospodarstvu upočasnila, če ne celo zastala. SLS bi bila v takem primeru odprta za iskanje čim širšega soglasja med parlamentarnimi strankami, da bi se nekatere ukrepe le sprejelo in tako zmanjšalo škodo.
Prav gospodarsko ministrstvo je z zbornico v minulih tednih usklajevalo ukrepe na podlagi predlogov GZS.