Okrožno sodišče v Ljubljani je sprejelo sklep in oklic o začetku stečajnega postopka za Gradbeno podjetje Grosuplje (GPG).
Sodišče je za stečajno upraviteljico imenovalo Melito Butaro, upniki pa imajo do vključno 4. julija letos čas za prijavo svojih terjatev ter ločitvenih in izločitvenih pravic.
Predlog za stečaj podan 15. marca letos
Predlog za stečaj GPG je vodstvo družbe na čelu z direktorjem in največjim lastnikom Borisom Dolamičem (na sliki zgoraj), podalo 15. marca letos, vplačan pa je bil tudi predujem za kritje stroškov začetka stečaja. Slednje je razvidno iz sklepa in oklica o začetku postopka, ki ga je sodišče objavilo na spletnih straneh Agencije za javnopravne evidence in storitve.
Predlog za stečaj še prej podalo podjetje MTI
Sodišče v obrazložitvi sklepa navaja tudi, da je predlog za stečaj še prej, 11. marca, podal upnik, ljubljansko podjetje MTI. Sodišče ga je 14. marca pozvalo k dopolnitvi sklepa oz. plačilu začetnega predujma, vendar se upnik na to ni odzval, zato je sodišče odločalo o predlogu vodstva družbe.
Začetek stečaja pričakovali tudi zaposleni
Začetek stečaja so pričakovali tudi zaposleni, ki jim je Dolamič pisno obljubil, da bo stroške za začetek stečaja poravnal do konca marca. Delavci, skupno naj bi jih bilo okoli 120, so si namreč glede na situacijo v družbi, ko niso dobili poravnanih plač za januar in februar, prizadevali, da bi se postopek stečaja čim prej začel. Le tako lahko namreč prek predvidenih postopkov pridejo do sredstev iz naslova jamstvenega sklada in nadomestil za brezposelnost.
Časnik Dnevnik je v minulem obdobju večkrat poročal o preteklem dogajanju v GPG in o domnevnem izčrpavanju podjetja s strani Dolamiča in podjetnika Igorja Laha. Šlo naj bi za vrsto kapitalskih in premoženjskih slabitev družbe, tako da je imelo podjetje konec leta 2005 dolgove osemnajstkrat večje od kapitala, zaradi česar po oceni Dnevnika za preživetje ob kasnejšem zlomu gradbenega trga ni imel možnosti.
Ljubljanski časnik je poročal tudi, da v zvezi z GPG ljubljanska policija vodi predkazenski postopek zaradi suma storitve gospodarskih kaznivih dejanj pri poslovanju. Navaja pa tudi, da ima Dolamič javno pooblastilo za opravljanje funkcije upravitelja v insolventnih postopkih. Pri čemer je po navedbah časnika glede na situacijo v GPG, ki je tik pred stečajem, mogoče upravičeno dvomiti, ali še lahko uživa zaupanje za javna pooblastila.