Torek,
17. 4. 2012,
11.47

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 17. 4. 2012, 11.47

8 let, 3 mesece

Februarja v Sloveniji 12,4-odstotna stopnja brezposelnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Stopnja registrirane brezposelnosti se je februarja v primerjavi z januarjem znižala za 0,1 odstotne točke na 12,4 odstotka.

Znižanje stopnje registrirane brezposelnosti je predvsem posledica zvišanja števila delovno aktivnih žensk in hkratnega znižanja števila registriranih brezposelnih žensk, je objavil državni statistični urad.

Med brezposelnimi je še vedno več moških Stopnja registrirane brezposelnosti med ženskami je bila februarja 12,8-odstotna, med moškimi pa 12,1-odstotna. Med vsemi registriranimi brezposelnimi osebami je bil delež moških še vedno večji od deleža žensk, saj je znašal 53,5 odstotka.

Število delovno aktivnih oseb se je najbolj znižalo v obalno-kraški regiji Februarja je bilo delovno aktivnih 812.018 oseb, kar je 450 več kot januarja. Število delovno aktivnih žensk se je povečalo za približno 800, medtem ko je število delovno aktivnih moških upadlo za okoli 350. Število delovno aktivnih oseb se je najbolj znižalo v obalno-kraški statistični regiji, najbolj pa se je zvišalo v osrednjeslovenski in podravski statistični regiji, torej v regijah, v katerih je že sicer največ delovno aktivnih oseb.

Februarja je bilo zaposlenih 720.262 oseb, kar je 0,1 odstotka več kot januarja. Samozaposlenih je bilo 91.756 oseb, kar je 0,2 odstotka manj kot mesec pred tem. Na mesečni ravni se je zmanjšalo tudi število kmetov, in sicer za 0,4 odstotka na 30.316 oseb.

V lanskem zadnjem trimesečju 8,7-odstotna anketna brezposelnost Stopnja anketne brezposelnosti v lanskem zadnjem trimesečju je bila 8,7-odstotna, stopnja registrirane brezposelnosti v tem obdobju pa je bila 12-odstotna. Razlika med vrednostma obeh stopenj je posledica različnih metodologij, saj gre pri registrskih podatkih za popolno zajetje, rezultati ankete o delovni sili pa so ocene, ki temeljijo na statističnem vzorcu, pojasnjujejo na statističnem uradu.