Sreda,
26. 1. 2011,
18.20

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 26. 1. 2011, 18.20

7 let, 9 mesecev

FAO poziva vlade, naj ne omejujejo izvoza živil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Organizacija FAO je pozvala vlade, naj ne uvajajo izvoznih omejitev ali drugih kratkoročnih ukrepov, s katerimi se hočejo soočiti z naraščajočimi cenami hrane.

Ti ukrepi bi namreč vodili v povišanje cen hrane na svetovnem trgu in bi le še poslabšali razmere, so sporočili iz Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).

FAO je ob izdaji novih smernic vladam v državah v razvoju, ki se soočajo s posledicami visokih cen hrane, opozoril, da bi cene žita, ki so leta 2010 v nekaterih revnejših državah strmoglavo narasle, lahko vodile v krizo zaradi pomanjkanja hrane, s kakršno so se že soočili v letih 2007 in 2008.

Nekatere države so omejile izvoz riža Med krizo leta 2008 so največje proizvajalke riža Tajska, Vietnam in Indija omejile izvoz riža, da bi zavarovale domači trg, kar je posledično vodilo v rekordno visoke cene. Kriza je vodila tudi v nemire v nekaterih afriških, azijskih in karibskih državah, sedaj pa naj bi se vpliv naraščajočih cen hrane že kazal v zadnjih protestih v Tuniziji in Egiptu.

Cene žita so vse višje

Cene žita so se sicer strmoglavo povzpele že avgusta lani, ko je Rusija uvedla omejitve izvoza žita zaradi hude suše in požarov, ki so prizadeli tamkajšnjo letino. Podobne omejitve je oktobra lani uvedla tudi Ukrajina - druga velika izvoznica žita.

Po navedbah FAO bi tovrstne omejitve lahko poslabšale krizo zaradi naraščajočih cen in pomanjkanja hrane. Po njihovih navedbah so leta 2007 in 2008 kratkoročne omejitve izvoza pripomogle k naraščanju svetovnih cen živil in znižanju cen na domačih trgih, kar je posledično vodilo v manjše pobude za pridelavo večjih količin hrane.

Najbolj trpijo afriške države Običajno so zaradi omejitev izvoza najbolj na udaru afriške države, saj so vse neto uvoznice žit. Prizadeti so predvsem mestni prebivalci, mali kmetje, ribiči in delavci na kmetijah, saj sami ne pridelajo vseh za življenje potrebnih živil, najrevnejši med njimi pa porabijo za hrano kar tri četrtine njihovega dohodka.