Petek,
24. 6. 2011,
19.28

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 6. 2011, 19.28

8 let, 4 mesece

Delničarji za konverzijo terjatev do družbe Zvon Ena Holding

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na skupščini mariborske finančne družbe Zvon Ena Holding, ki je od konca marca v postopku prisilne poravnave, so delničarji soglašali s konverzijo terjatev upnikov v nove delnice.

Za vsakih 4,17 evra dolga bodo prejeli po eno novo delnico družbe.

Minimalni znesek navadnih terjatev je 82,78 mio evrov Minimalni znesek navadnih terjatev, ki jih morajo upniki prenesti na dolžnika - družbo Zvon Ena Holding - kot stvarni vložek zaradi povečanja osnovnega kapitala družbe, da bi bilo mogoče uspešno uresničiti dolžnikovo finančno prestrukturiranje, je 82,78 milijona evrov, je razvidno iz sklepov skupščine, objavljenih na spletnih straneh Ljubljanske borze.

Rok za vpis in vplačilo novih delnic je en mesec po tem, ko bo sodišče objavilo poziv upnikom za vpis in vplačilo delnic. Skupni znesek priznanih terjatev do družbe sicer znaša dobrih 621 milijonov evrov.

S tem bi bili upniki poplačani v višini okoli 24 odstotkov, komentirajo sklep skupščine v društvu Mali delničarji (MDS), kjer pravijo, da je vsaka prisilna poravnava za 38.000 malih delničarjev boljša kot stečaj družbe.

Pooblaščenec MDS zahteval dodatna pojasnila Pooblaščenec MDS je sicer pred glasovanjem zahteval dodatna pojasnila o naložbi družbe Zvon Ena Holding, ki je prek Gospodarstva Rast v večinski lasti mariborske nadškofije, v T-2. Prav tako ga je zanimal rezervni scenarij, v kolikor bi poskus razlastitve postal pravnomočen.

Predsednik uprave Zvon Ena Holding Simon Zdolšek je povedal, da so in bodo uporabili vsa pravna sredstva, da ohranijo večinski delež, saj kapitala niso smeli vplačati, ker sodišče o tem še ni odločalo. Izjavil je, da imajo pripravljen tudi rezervni scenarij.

Zato v MDS pozivajo Novo Ljubljansko banko (NLB), naj resno preuči predlog in naj ne bo brezbrižna do premoženja 38.000 malih delničarjev. Prav tako jo pozivajo, da "v svojih vrstah poišče odgovorne, ki so v preteklosti tako lahkotno odobrili in dajali kredite".

Z načrtom finančnega prestrukturiranja se je seznanil tudi upniški odbor Z novim načrtom finančnega prestrukturiranja družbe Zvon Ena Holding, ki temelji na konverziji navadnih terjatev v kapital, se je seznanil tudi upniški odbor družbe. Kot je sporočil predsednik upniškega odbora Zdenko Podlesnik, je upniški odbor po poglobljeni razpravi s petimi glasovi za, dvema vzdržanima in nobenim proti podprl nov načrt finančnega prestrukturiranja.

Vrsta sklepov s prejšnjih sej nerealiziranih Upniški odbor je sicer tudi ugotovil, da je vrsta sklepov s prejšnjih sej upniškega odbora nerealiziranih, ker uprava družbe ni pridobila soglasja sodišča za njihovo realizacijo. Nerealizirani sklepi se nanašajo predvsem na prodajo naložb, h katerim je upniški odbor že dal pozitivno mnenje.

Upniški odbor je tudi ocenil, da je način, na katerega NKBM pristopa k reševanju problematike v Zvon Ena Holdingu, neprimeren in v škodo dolžnika ter ostalih upnikov, ob obravnavi poročila poslovanja za maj pa je ugotovil, da so stroški poslovanja v okviru predvidenih.

6. julija narok za obravnavo ugovora NLB je sicer konec maja vložila ugovor proti postopku vodenja prisilne poravnave ter predlagala začetek postopka stečaja družbe Zvon Ena Holding. Zvon namreč po njenem mnenju ne bo sposoben poravnati svojih obveznosti v načrtu prestrukturiranja, če ne bo sklenil dogovora z ločitvenimi upniki o reprogramu kreditov in znižanju obrestne mere za polovico. Okrožno sodišče v Mariboru je narok za obravnavo ugovora oklicalo za 6. julij.

NLB je tudi največja upnica Zvona NLB je tudi največja upnica Zvona - od 48 upnikov, ki so prijavili za skupaj skoraj 708 milijonov evrov terjatev, znaša njen delež 197,5 milijona evrov, od česar ji je prisilna upraviteljica priznala 148 milijonov evrov. Kot so ob vložitvi ugovora na vodenje prisilne poravnave poudarili v največji slovenski banki, z Zvonom nimajo namena skleniti nikakršnega dogovora o reprogramu ali o spremembah pogojev terjatev.