Torek,
21. 7. 2015,
17.42

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 7. 2015, 17.42

8 let, 2 meseca

Delavec lahko zaradi previsokih temperatur odkloni delo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V vročini mora delodajalec zagotoviti temperaturno ugodje na delovnem mestu in sprejemati potrebne ukrepe.

Zakon o varnosti in zdravju pri delu daje delavcu pravico odkloniti delo, če mu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, ker delodajalec ni izvedel predpisanih varnostnih ukrepov, ter zahtevati, da se nevarnost odpravi.

Ukrepi delodajalca ob vročih dneh so običajno organizacijski, na primer prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom, ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno, skrajni ukrep je lahko tudi prekinitev delovnega procesa.

Ustrezna temperatura za delo je delodajalčeva dolžnost Delodajalec se lahko odloči tudi za dolgoročnejše tehnične ukrepe v obliki dodatnih klimatskih in prezračevalnih naprav, če drugih ukrepov, na primer zaradi narave delovnega procesa, ne more vpeljati.

"Vsekakor je dolžnost delodajalca, da z ustreznimi preventivnimi ukrepi zagotovi delavcem varnost in zdravje pri delu," poudarja inšpektorat za delo na svoji spletni strani in dodaja, da je njegova odločitev, katere ukrepe bo izvedel.

V delovnih prostorih ne sme biti več kot 28 stopinj Celzija Inšpektorat tudi navaja, da pravilnik o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih določa, da temperatura zraka v delovnih prostorih sicer ne sme presegati 28 stopinj Celzija, razen v t. i. vročih delovnih prostorih, kjer so temperature povečane zaradi delovne opreme.

Vsak primer odklonitve dela, če je ogroženo delavčevo življenje in zdravje, je treba ustrezno obravnavati. Na inšpektoratu sicer menijo, da občasno (zlasti poletno) zvišanje temperature v delovnih prostorih tudi čez 28 stopinj Celzija v večini primerov ne predstavlja neposrednega ogrožanja zdravja in življenja delavca, vsekakor pa lahko določena tveganja predstavlja za, na primer, kardiovaskularne bolnike.

Razlika med zunanjo in notranjo temperaturo naj ne bo več kot sedem stopinj Na inšpektoratu ob povišanih temperaturah na delovnih mestih še predlagajo, naj ob uporabi klimatskih naprav na delovnih mestih razlika med zunanjo temperaturo in temperaturo v delovnem prostoru ne bo večja od sedmih stopinj. Prav tako naj delavci v vročini popijejo do tri litre brezalkoholnih pijač, priporočajo zlasti vodo.

Delavci naj se oblečejo v lahka in zračna oblačila ter se seznanijo z zdravstvenimi simptomi, ki so značilni, ko je človeški organizem izpostavljen previsokim temperaturam. Izogibajo naj se slani hrani in začimbam.