Torek, 21. 7. 2015, 17.42
8 let, 2 meseca
Delavec lahko zaradi previsokih temperatur odkloni delo

Zakon o varnosti in zdravju pri delu daje delavcu pravico odkloniti delo, če mu grozi neposredna nevarnost za življenje in zdravje, ker delodajalec ni izvedel predpisanih varnostnih ukrepov, ter zahtevati, da se nevarnost odpravi.
Ukrepi delodajalca ob vročih dneh so običajno organizacijski, na primer prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom, ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno, skrajni ukrep je lahko tudi prekinitev delovnega procesa.
"Vsekakor je dolžnost delodajalca, da z ustreznimi preventivnimi ukrepi zagotovi delavcem varnost in zdravje pri delu," poudarja inšpektorat za delo na svoji spletni strani in dodaja, da je njegova odločitev, katere ukrepe bo izvedel.
Vsak primer odklonitve dela, če je ogroženo delavčevo življenje in zdravje, je treba ustrezno obravnavati. Na inšpektoratu sicer menijo, da občasno (zlasti poletno) zvišanje temperature v delovnih prostorih tudi čez 28 stopinj Celzija v večini primerov ne predstavlja neposrednega ogrožanja zdravja in življenja delavca, vsekakor pa lahko določena tveganja predstavlja za, na primer, kardiovaskularne bolnike.
Delavci naj se oblečejo v lahka in zračna oblačila ter se seznanijo z zdravstvenimi simptomi, ki so značilni, ko je človeški organizem izpostavljen previsokim temperaturam. Izogibajo naj se slani hrani in začimbam.