Delavci mariborskega podjetja Karoserije, ki s presledki stavkajo že več kot dva meseca, so pripravili protestni shod pred mariborsko mestno občino.
S protestom so želeli vodilne v mestu opozoriti na nevzdržen položaj, v katerem so se znašli. Pozneje so se sprehodili še pred območni službi inšpektorata za delo in davčne uprave.
Dular: Občina se premalo odziva na težave
Na javnem shodu, ki so ga pripravili skupaj s štajersko regijsko organizacijo sindikata SKEI, so delavci izpostavili svojo socialno stisko, pristojne službe pa pozvali, da čim prej ukrepajo z vsemi pravnimi sredstvi. Kot je dejal predsednik štajerskega sindikata SKEI Martin Dular, skušajo javnost že dalj časa opozoriti, da se mestna občina premalo odziva na težave, ki jih ima mestno gospodarstvo.
"Pravna država tudi v tem primeru ne deluje"
"Župana želimo obvestiti o tem, kaj se dogaja v nekaterih podjetjih, kakršno so Karoserije, kjer delodajalci počnejo tisto, česar ne bi smeli. Delavcem v podjetju so zadnja dva meseca odvzete človekove pravice, odvzeto jim je dostojanstvo, zaposleni so brez plač in plačanih ostalih prispevkov. Kljub tožbam na inšpektoratu lastnik počne kar se mu zljubi," je dejal Dular, ki je zato prepričan, da pravna država tudi v tem primeru ne deluje.
Okoli 40 delavcev, ki so še ostali v Karoserijah, medtem ko je lastnik družbe Franc Unuk ostale prepričal, da so se prezaposlili v njegovo vzporedno podjetje Karoserist, v katerem zdaj tudi poteka proizvodnja, pa ni sprejel župan Franc Kangler, pač pa podžupan Janez Ujčič. Ta je po pogovorih z vodstvom stavkovnega odbora in predsednico sindikata SKEI Lidijo Jerkič dejal, da tudi občina spremlja dogajanje v podjetju ter podpira vse napore delavcev, da se jim prizna opravljeno delo in s tem zaslužene dohodke.
Na občini pričakujejo ustrezno ukrepanje organov
"Od ustreznih organov pričakujemo, da storijo vse v okviru svojih pristojnosti, da rešimo to agonijo v Mariboru in socialni položaj delavcev. Ob tem apeliramo na lastnika Unuka, da se že v torek znova sestanemo na sedežu občine ter skušamo ugotoviti, ali res obstaja možnost novega investitorja, ki bi prevzel proizvodnjo v Karoserijah in bi zagotavljal delo za 40 do 50 zaposlenih," je dejal Ujčič.
"Občina nima finančnih mehanizmov za pomoč delavcem"
Kot je še dejal, verjame, da je tudi lastnik podjetja dovolj odgovoren, da se bo vključil v nadaljnja pogajanja, na mestni občini pa ob tem pričakujejo predvsem hitro ureditev razmer s strani vseh pristojnih organov. Občina po njegovih besedah nima finančnih mehanizmov za pomoč delavcem, saj gre za zasebno podjetje, je pa obljubil, da bodo preverili, če so kakšne možnosti v okviru socialnega sklada za enkratno pomoč zaposlenim.
Število zaposlenih se je prepolovilo
V družbi Karoserije, ki se ukvarja z avtomobilsko industrijo, s presledki stavkajo od 24. maja. Število dotlej okoli 100 zaposlenih se je medtem prepolovilo. Delavcem podjetje po navedbah sindikalnih predstavnikov dolguje plačo za junij, regrese za letni dopust in prispevke za zadnja tri leta ter jubilejne nagrade.
Vodstvo Karoserij je konec julija na okrožno sodišče v Mariboru vložilo predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave, ki pa so ga morali dopolniti, saj naj bi se pojavil nov interesent za nakup podjetja, domnevno iz Španije.
Le podaljševanje agonije
Delavci se s prisilno poravnavo ne strinjajo, saj se s tem po besedah sindikalnega predstavnika Dušana Mlakarja le podaljšuje njihova agonija. Delavci nimajo od česa živeti, saj že dva meseca niso prejeli plače, lastnik pa si s tem kupuje čas, da do konca izžame podjetje, je dejal.
Za stečaj prek jamstvenega sklada
Po besedah Mlakarja je za delavce bolj ugodna rešitev stečaj, saj bodo tako hitreje prišli do poplačila svojih terjatev, hkrati pa bo vajeti v podjetju prevzel stečajni upravitelj in tako onemogočil nadaljnjo škodno ravnanje lastnika. S tem namenom so se delavci prejšnji teden odločili, da poskušajo stečaj doseči prek jamstvenega sklada.