Četrtek, 27. 1. 2011, 16.27
7 let, 9 mesecev
Civilni iniciativi za zaščito Krasa pod okriljem Unesca
V zadnjih letih se namreč po navedbah iniciativ vedno bolj spreminja demografska in urbana slika kraških vasi, saj je pozidava neprilagojena krajem.
"Prva zahteva je, da država končno uredi evidence, iz katerih bo razvidno, koliko nepremičnin in zazidljivih parcel so kupili tujci, predvsem Italijani," je poudaril Rogič. Zato bodo od vlade zahtevali, naj uvede določene zaščitne ukrepe pred pretirano prodajo nepremičnin tujcem, saj je slovenska zakonodaja po njihovi oceni dovolj dobra, da bi to brez spreminjanja zakonov ali sprejemanja novih lahko že uredili.
"Z upoštevanjem javno dostopnih evidenc ocenjujemo, da je po vstopu Slovenije v EU na Krasu do konca leta 2010 kupilo nepremičnine 1000 tujih državljanov, od tega velika večina italijanskih," je povedala članica civilne iniciative Kras Barbara Jejčič.
Od slovenske vlade zato pričakujejo, da bo sprožila postopek za sprejetje zaščitnih ukrepov v zvezi s trgom nepremičnin pri Evropski komisiji. Za uporabo splošne zaščitne klavzule lahko Slovenija zaprosi le do 1. maja letos, zato bo potrebno pohiteti, pravijo.
Civilni iniciativi pripravljata tudi okrogle mize na to tematiko, prva bo že prihodnjo sredo v Sežani. S tem dnem bodo začeli zbirati tudi podpise pod peticijo za sprejem zaščitne klavzule, ki jo bodo dali v podpis vsem Slovencem.
Nismo nacionalisti, pač pa trenutno dogajanje razumemo kot ogrožanje nas samih oziroma ogrožanje slovenske identitete Krasa v prihodnje, pa je dejal Božo Novak iz civilne iniciative za Primorsko, ki se pridružuje Kraševcem.