Nedelja,
2. 3. 2014,
17.58

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 2. 3. 2014, 17.58

7 let, 9 mesecev

Cena energetske izkaznice: odvisna od velikosti nepremičnine, ne od dejanskega dela

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

2

Koliko bomo plačali za izdelavo energetske izkaznice, je odvisno od velikosti nepremičnine, pa čeprav je čas za njeno izdelavo enak pri 40 ali 100 kvadratnih metrov velikem stanovanju.

Slovenija je med zadnjimi v Evropski uniji uvedla energetske izkaznice, ki jih potrebujejo tisti lastniki nepremičnin, ki svojo nepremičnino prodajajo ali dajejo v najem za obdobje, daljše od enega leta. Cena izdelave energetske izkaznice je odvisna od velikosti nepremičnine, vlada pa je z uredbo določila najvišje cene.

Za denimo 60 kvadratnih metrov veliko stanovanje je najvišja cena za izdelavo energetske izkaznice okoli 60 evrov (0,99 evra za kvadratni meter). Cena izkaznice za stavbe, ki imajo uporabno površino do 220 kvadratnih metrov, je lahko največ 170 evrov, za stavbe z več kot 220 kvadratnimi metri pa največ 0,89 evra na kvadratni meter. Cena energetske izkaznice za večstanovanjske stavbe je odvisna od števila stanovanj.

Kvadratura vpliva na delo Na ministrstvu za infrastrukturo pojasnjujejo, da večja, kot je površina stavb, več je različnih dejavnikov, ki vplivajo tudi na količino dela za izdelavo energetske izkaznice (npr. različna namembnost, število in vrsta vgrajenih sistemov ogrevanja in hlajenja, zahtevnejša in obširnejša gradbena fizika, več različnih delov stavb …).

"Torej kvadratura stanovanjske enote vpliva na ceno energetske izkaznice. Prav to dejstvo se je pokazalo kot resnično v izdelavi do zdaj izdanih energetskih izkaznic," so pojasnili na ministrstvu.

Urban Vrbančič iz podjetja Uren, ki izdeluje energetske izkaznice, pojasnjuje, da v povprečju ogled stanovanja za izdelavo energetske izkaznice traja slabo uro, za hišo tudi do štiri ure. Na vprašanje, kolikšna je razlika v času ogleda med 40 in 100 kvadratnih metrov velikega stanovanja, Vrbančič odgovarja: "Ni velike razlike, ni nujno, da je zaradi same velikosti stanovanja razlika v času ogleda."

Je pa za to povsem različna cena: lastnik 40 kvadratnih metrov velikega stanovanja bi za energetsko izkaznico odštel 40 evrov, lastnik dvainpolkrat večjega stanovanja, torej 100 kvadratnih metrov, pa bi za približno enak čas strokovnjaka z licenco odštel okoli 100 evrov.