Današnje srečanje ministra za kmetijstvo Dejana Židana in evropskega komisarja za kmetijstvo in podeželje Phila Hogana v Bruslju še ni prineslo rešitve za zaplet z zaščito terana.
Evropska komisija bo proučila argumente Slovenije, ta pa ji bo v prihodnjih tednih posredovala dodatna pojasnila.
Za Slovenijo je vprašanje terana od leta 2004 zaprto
Židan je Hoganu pojasnil, da Slovenija glede terana zagovarja stališče, da je od leta 2004, ko je Slovenija vstopila v EU, to vprašanje zaprto. Komisarju je predstavil več argumentov, s katerimi je podprl to stališče, so sporočili s kmetijskega ministrstva in predstavništva Evropske komisije v Ljubljani.
Hogan se je strinjal, da bo komisija proučila te argumente, od Slovenije pa v prihodnjih tednih želi še nekatera dodatna pojasnila. Židan je pojasnil, da bo Slovenija odgovorila na vprašanja in čim prej podala pravna pojasnila v podporo predstavljenim argumentom.
Slovenija vztraja pri popolni zaščiti terana
Zgodba o teranu se je znova razvnela v začetku prejšnjega tedna, ko je hrvaški kmetijski minister Tihomir Jakovina po dvostranskih pogovorih s Hoganom v Bruslju slovensko stran presenetil z izjavo, da Hrvaška kmalu pričakuje pozitivno rešitev vprašanja terana za vinarje v hrvaški Istri. Hrvaška zahteva za svoje vino oznako "teran, hrvaška Istra".
Nekaj dni zatem je vprašanje terana obravnavala slovenska vlada, ki je ministrstvu za kmetijstvo naložila, naj vztraja pri popolni zaščiti terana v EU kot vina, ki se prideluje samo na Krasu v Sloveniji iz sorte refošk, brez kakršne koli izjeme za uporabo zaščitenega imena za druge pridelovalce vina. Slovenija poudarja, da je to zanjo pomembno politično, kulturno in ekonomsko vprašanje.
Najprej kranjska klobasa, potem pršut, zdaj teran
To sicer ni prvi spor Slovenije in Hrvaške zaradi zaščite kmetijskih proizvodov v EU. Zapletlo se je tudi pri kranjski klobasi, ko se je na slovensko vlogo za zaščito pritožila Hrvaška, in pri istrskem pršutu, ko se je na hrvaško vlogo pritožila Slovenija. V obeh primerih so dosegli kompromis, v prvem o prehodnem obdobju za Hrvaško, v drugem o skupni zaščiti.