Torek,
11. 1. 2011,
17.11

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 1. 2011, 17.11

7 let, 9 mesecev

Bisol v Arcontu postavil največjo sončno elektrarno v Pomurju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Bisol je na strehah Arconta v Gornji Radgoni odprl največjo sončno elektrarno v Pomurju in eno največjih v Sloveniji.

Njena moč je en megavat, predvidena letna proizvodnja 1,1 gigavatnih ur pa bo prihranila 660 ton ogljikovega dioksida in zadostila potrebam po električni energiji 275 gospodinjstev.

Elektrarno so zgradili v dveh mesecih

Arcont, največji evropski izdelovalec bivalnih zabojnikov, je več kot 13.000 kvadratnih metrov strešnih površin oddal za dobo 20 let, elektrarno, ki so jo zgradili v vsega dveh mesecih in je od 22. decembra priključena na distribucijsko omrežje, sestavlja več kot 4000 Bisolovih fotonapetostnih modulov, posojilo za naložbo pa je dala banka UniCredit.

V minulem letu je Bisol dosegel 100-odstotno rast

Kot je ob odprtju povedal direktor Bisola Uroš Merc, njihova dejavnost še vedno raste, v minulem letu so dosegli 100-odstotno rast. V Murski Soboti zato že gradijo novo tovarno, s katero bi lahko podvojili zmogljivosti.

Delovišče je odprto, kmalu bodo naročili tudi opremo in če ne bo zapletov, bodo začeli junija izdelovati fotonapetostne module vrhunske kakovosti.

Zaposliti nameravajo med 20 in 50 delavcev

Število delavcev, ki jih bodo zaposlili v Murski Soboti, je odvisno od povpraševanja po njihovih izdelkih v prvi polovici leta, izvedbe projekta in tudi financiranja, njihovo število pa bo med 20 in 50, je še povedal Merc.

Letna proizvodna zmogljivost Bisola je 100 megavatov, kar pomeni za 66.000 ton zmanjšanja izpustov ogljikovega dioksida, zaradi odličnega energijskega izplena in posledično visoke stopnje donosnosti sončnih elektrarn pa njihove izdelke uvrščajo v sam svetovni vrh. V Sloveniji ima Bisol 50-odstotni tržni delež.