Petek,
22. 8. 2014,
7.51

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 8. 2014, 7.51

8 let, 4 mesece

Aerodrom Ljubljana v nemških rokah že prihodnji teden?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V SDH naj bi bila pogajanja pri koncu, že prihodnji teden bi lahko podpisali pogodbo z nemškim Fraportom, ki bi prevzel vajeti na Aerodromu Ljubljana.

V naslednjih dneh naj bi vodstvo Slovenskega državnega holdinga (SDH) končalo pogajanja z nemškim Fraportom, ki je za Aerodrom Ljubljana ponudil najvišjo ceno in po neuradnih informacijah v ponudbo vključil tudi najmanj razveznih in odložnih pogojev. Pogodba bi lahko bila podpisana že prihodnji teden, za Dnevnik poročata Vesna Vuković in Matjaž Polanič.

Visoka ponudba Čeprav prodaji dobro kaže, pa je strah pri kupcih in prodajalcih, da utegne politika tik pred zdajci prodajo upočasniti, še vedno prisoten. A kljub zadržkom, ki jih ima nova koalicija do privatizacije, je kandidat za sestavo vlade Miro Cerar že po zmagi na parlamentarnih volitvah izrazil dvom, da bi lahko nova vlada posegla v postopke, ki že potekajo.

Velika želja Fraporta za nakup Aerodroma Ljubljane se odraža predvsem v visoki ponudbi. Najbližji letališči, ki jih obvladuje Fraport, sta namreč v Bolgariji. Če Fraportu ne bi uspelo kupiti Aerodroma Ljubljana, naj bi bil, kot še piše Dnevnik, primoran pri načrtovani privatizaciji letališča Nikole Tesle v Beogradu staviti na vse ali nič.

Razvoj tovornega prometa Kakšne načrte ima Fraport z Aerodromom Ljubljana, uradno ni znano, imel pa naj bi velike ambicije zlasti pri razvoju tovornega prometa, ki ga je nekoliko lažje preusmeriti kot potniški promet.

Na brniškem letališču oskrbijo približno 18 tisoč ton tovora na leto, kar je blizu njihovih maksimalnih zmogljivosti. Za primerjavo, to je več kot tovornega prometa oskrbita zagrebško in beograjsko letališče skupaj.

Obstoječe kapacitete bi na Aerodromu Ljubljana po ocenah poznavalcev lahko sorazmerno hitro povečali že z manjšimi naložbami in postavitvijo dodatnih montažnih objektov.

Financiranje ne bi smelo predstavljati večjih težav Ob tem Dnevnik piše, da je Aerodrom Ljubljana še vedno popolnoma nezadolžen, letno pa ustvari nekaj več kot deset milijonov evrov EBITDA, prvo fazo gradnje tovornega regijskega središča pa bi po neuradnih ocenah lahko končali že z okoli 20 milijoni evrov.

Financiranje prevzema in nadaljnjega razvoja Aerodroma Ljubljana tako za Fraport ne bi smelo predstavljati večjih težav. Upravljavec frankfurtskega letališča, prek katerega je lani potovalo 103,5 milijona potnikov, je namreč samo v prvih šestih mesecih letošnjega leta ustvaril 1,1 milijarde evrov prihodkov, 354 milijonov evrov EBITDA in slabih 92 milijonov evrov čistega dobička.