Tina Vovk

Četrtek,
26. 6. 2014,
8.31

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 6. 2014, 8.31

7 let, 11 mesecev

20 vodilnih bančnikov na mesec prejemalo 319 tisočakov

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Med bančniki v Sloveniji je najbolje plačan prvi mož Banke Koper Giancarlo Miranda, ki na mesec prejme dobrih 40 tisoč evrov bruto plače. Med šefi državnih bank je rekorder Sibil Svilan iz SID banke.

Zbirni podatki o prejemkih v preteklem letu kažejo, da gre za plače 20 vodilnih bančnikov v Sloveniji v povprečju 319 tisoč evrov mesečno, kar pomeni 213 povprečnih bruto slovenskih plač, pišejo Finance. Ob tem opozarjajo, da banke kljub enaki zakonodaji v letnih poročilih različno izkazujejo prejemke, zato natančna primerjava ni mogoča.

Gorenjska banka, ki je v lanskem poslovnem letu pridelala 116 milijonov evrov izgube, je Gorazdu Trčku namenila za 294 tisoč evrov prejemkov (v povprečju na mesec 24 tisoč evrov). Teodor Žepič, prvi mož hranilnice Lon, je v povprečju prejemal dobrih 21 tisoč evrov, kar je skoraj še enkrat več kot Janko Medja (okoli 11.300 evrov), predsednika uprave največje slovenske banke NLB.

Medji manj kot Haucu Šef druge največje banke Aleš Hauc je mesečno prejemal manj kot Medja (okoli 10.500 evrov), a si izplačuje sejnine za nadzor družb v skupini NKBM. Tako je lani dodatno prejel 55 tisoč evrov za opravljanje funkcije, sejnine, povračilo stroškov in nagrad v nadzornih svetih odvisnih družb in pridružene družbe skupini NKBM.

Med bankami v državni lasti največ zasluži prvi človek SID banke Sibil Svilan, ki mesečno prejme 16 tisoč evrov. Med bankami, ki so prejele državno pomoč, je lanski plačni rekorder predsednik uprave Abanke Jože Lenič. Lani je zaslužil 23 tisočakov več kot predlani in dobrih 25 tisoč evrov več kot Medja.

Lani prejeli manj kot predlani Primerjava lanskih prejemkov bančnikov s predlanskimi pokaže, da so lani prejemki upadli za 2,5 odstotka, kar je predvsem posledica manjše variabilne plače pri bankah, ki svoje predsednike uprav nagrajujejo na podlagi rezultatov, še pišejo Finance.