Danes se po vsej Evropi dogaja kibernetski napad. Na srečo gre v tem primeru le za vajo, v kateri je moči in znanje združilo več kot 300 strokovnjakov.
To je druga tovrstna vaja varovanja kritične informacijske infrastrukture na evropski ravni, njen namen je povezati dejavnosti in vire tako na državnih ravneh kot tudi na ravni cele Evrope. Pod taktirko Evropske agencije za varnost omrežij in informacij (European Network and Information Security Agency – ENISA) in s podporo Skupnega raziskovalnega središča Evropske komisije (the Joint Research Centre – JRC) sodelujejo države članice Evropske unije in države članice evropskega prostotrgovinskega sporazuma (EFTA).
Če bi šlo zares, bi trpeli milijoni Evropejcev
Enako kot prvič pred dvema letoma se pri vaji ustvarjajo navidezni incidenti, a je druga vaja v primerjavi s prvo veliko naprednejša glede obsega in zahtevnosti zadanih nalog. Tako so tokrat v vajo prvič poleg predstavnikov e-uprav in javnih podjetij vključena tudi podjetja iz zasebnega podjetja , iz finančnega sektorja in ponudniki internetnega dostopa in storitev. Letošnji scenarij vaje predvideva kombinacijo več tehnično realnih groženj v okviru enega sočasno stopnjevanega porazdeljenega napada za zavrnitev dostopa (DDoS) do spletnih storitev v vseh udeleženih državah in obsega približno tisoč simuliranih napadov. Če bi se to v resnici zgodilo, bi motnje zaznali milijoni uporabnikov po vsej Evropi.
Udeleženci vaje poudarjajo, da izvedba vaje z ničemer ne vpliva na nemoteno, zanesljivo in varno delovanje njihove računalniške infrastrukture.
Sodeluje tudi Telekom Slovenije
V letošnji vaji so štiri države opazovalke, Slovenija in še 24 drugih držav sodelujejo aktivno. Slovenski udeleženci letošnje vaje so ministrstvo za pravosodje in javno upravo, ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ministrstvo za obrambo, Nacionalni odzivni center za omrežne incidente SI-CERT pri javnem zavodu Arnes, javni zavod Arnes – Akademska in raziskovalna mreža Slovenije, Nova ljubljanska banka, Deželna banka Slovenije, Amis, T-2 in Telekom Slovenije.