Ob 20. obletnici vzpostavitve svetovnega spleta bodo znanstveniki Evropske organizacije za jedrske raziskave (Cern) spet ustvarili prvo spletno stran.
Cilj projekta je ohraniti prvotno strojno in programsko opremo, povezano z rojstvom svetovnega spleta. Tega je v okviru projekta www razvil profesor Tim Berners-Lee, medtem ko je delal v Cernu. Pred 20 leti je Cern njegovo idejo podaril svetu in izdal dokument, ki onemogoča, da bi si svetovni splet kdorkoli lastil.
Splet je danes nekaj povsem običajnega
Dan Noyes, vodja Cernove ekipe za spletno komunikacijo, je za britanski BBC povedal, da bo tokratni projekt prihodnjim generacijam omogočil raziskovanje učinkov spleta na sodobno življenje. "Hočem, da moji otroci razumejo pomen svetovnega spleta. Ta je danes že tako samoumeven, da se ljudje ne zavedajo več, kako močno v resnici vpliva na naša življenja."
"Smo na edinstveni točki v zgodovini, ko še lahko vključimo prvi strežnik in opazujemo rojstvo spleta. To želimo dokumentirati in ohraniti," poudarja Noyes.
Dostopnost in prost pretok informacij
V Cernu si želijo, da bi bila prva stran navdih in opomin na osnovne vrednote spleta. V središču ideje svetovnega spleta je namreč želja po decentralizaciji nadzora, dostopnosti in prostem pretoku informacij. Pri tem projektu torej ne gre le za brisanje prahu s starih računalnikov in preverjanje, ali še delujejo, ampak predvsem za obuditev ideje, ki je spremenila svet, poudarjajo.
"Prvi iskalnik ni bil tako nenapreden, kot ljudje mislijo"
Cernovi računalničarji trdijo, da glede prvih spletnih strani kroži veliko zmotnih informacij. "Prvi iskalnik sploh ni bil tako nenapreden, kot se danes zdi ljudem. Imel je grafične zmogljivosti in takoj ga je bilo mogoče urejati. Bil je neverjeten," se navdušuje James Gillies, v času Bernersa-Leeja pripravnik, danes pa vodja komunikacij v Cernu.
Mlajšim generacijam, ki prvih klikov po naslovih www niso izkusili, tako obljubljajo kup presenečenj. V začetnih oblikah je namreč svetovni splet ponujal celo nekatere možnosti, ki jih sodobni ne. Prvi brskalnik je uporabnikom na primer omogočal neposredno pisanje in urejanje vsebine, ki so si jo ogledovali.
"Današnji brskalniki omogočajo prelepo uporabniško izkušnjo, a če jih primerjamo s predhodniki, smo po mojem izgubili nekatere možnosti, ki jih je Berners-Lee predvidel. Na večini spletnih strani je tako komunikacija še vedno enosmerna, splet pa obvladujejo velike korporacije," ugotavlja Noyens. "Pionirji so se borili za dostopen in popolnoma svoboden splet. Mi pa vas bomo zdaj na to spomnili."