Nedelja, 5. 5. 2013, 13.21
8 let, 8 mesecev
Ukradeni iPhone mobiliziral newyorško policijo
Zgodilo se je v Queensu, delu New Yorka z največjo etnično raznolikostjo. Najstnik v rumenem puloverju s kapuco je planil na žrtvin iPhone in zbežal v neznano, ženska pa je, že docela vdana v usodo, da bo morala znova obiskati Applovo trgovino, vseeno poklicala policijo in prijavila zločin. Po prihodu dežurne uniformirane patrulje je eden izmed policistov iz žepa potegnil lastno obgrizeno jabolko in se z žrtvinimi podatki prijavil v lokacijsko storitev Find my iPhone, ki bi morala delovati, če tat ne bi izklopil mobilnega telefona.
Na srečo oškodovanke je bil preveč nepreviden in na zaslonu policistovega iPhona se je pojavil zaznamek – njen telefon je bil le nekaj ulic stran, na vogalu 126. in Rooseveltove ulice. Haaris M. Hamid, dežurni mož v modrem, ki se je prvi odzval na žrtvino prijavo, je v družbi partnerja s civilnim vozilom odhitel na lokacijo, kjer je domnevno bila odtujena tehnika. Šlo je za postajališče na nadcestni platformi mestne železnice, s katere pa je vlak ravnokar odpeljal.
Hamid je poklical kolega policista in ga prosil, naj znova uporabi aplikacijo Find my iPhone. Nepridiprav se je premikal precej hitro in razmeroma naravnost, v kratkem času pa mu je uspelo premeriti kar 15 ulic – očitno je postalo, da se je odločil za pobeg s podzemno železnico, natančneje z vlakom številka 7.
Običajen dan se je za oba policista tako sprevrgel v cestno dirko za vlakom. Z vklopljeno sireno sta med vijuganjem med avtomobili opazovala ulične izhode podzemne železnice, a rumene jopice s kapuco ni bilo na spregled. Na pomoč je sicer priskočil tudi komandir Hamidove matične policijske postaje – od podjetja MTA, ki upravlja z newyorškim javnim prometom, je zahteval, da vlak številka 7 ustavi na naslednji postaji, Junction Boulevard.
Tam sta se Hamidu in njegovemu naredniku pridružila policijska komandir in poročnik, v zaledju pa sta čakali še dve patruljni okrepitvi. Vagone vlaka št. 7 so preiskali po dolgem in počez, a v rumeno ni bil oblečen nihče. Hamid je postal pozoren na mladeniča, ki je čezmerno zardeval in na videz brezbrižno zrl skozi okno, a profilu storilca ni ustrezal popolnoma – oblečen je bil namreč v pulover modre barve.
Povedal je, da je na vlak vstopil v Brooklynu, s tem pa storil usodno napako, saj linija 7 tam ne vozi – povezuje namreč Queens in Manhattan. Da bi se o njegovi krivdi dokončno prepričali, so policisti poklicali številko žrtve in zadnji žep najstnikovih hlač je nenadoma začel brneti. Hamid mu je vzel nahrbtnik in iz njega potegnil – rumeno jopico s kapuco. "Telefon sem nameraval prodati, ker mi je zmanjkalo denarja," je hitel pojasnjevati. Ni pomagalo.
Srečna ženska je svoj telefon dobila nazaj, to pa verjetno ni bilo prav nič v uteho vsaj 42 newyorškim posameznikom, ki so, če upoštevamo preprosto matematiko, tisti dan prav tako ostali brez svojega iPhona.