Kot vodilni partner v evropskem projektu eBadge vstopa Telekom Slovenije na področje pametnih energetskih omrežij, ki bodo na trgu od leta 2015.
V prostorih Telekoma Slovenije danes in jutri poteka uvodni pripravljalni sestanek vseh trinajstih partnerjev iz Slovenije, Avstrije, Italije, Nemčije in Finske, ki sodelujejo v projektu eBadge. Triletni projekt pod okriljem Evropske unije je vreden pet milijonov evrov, od tega Evropska komisija sofinancira 3,2 milijona evrov, Telekom Slovenije pa v njem sodeluje kot vodilni partner in koordinator. Med slovenskimi udeleženci so poleg Telekoma Slovenije še podjetja XLAB, Elektro Slovenija, BORZEN in Elektro Ljubljana.
Današnja zanesljivost oskrbe že jutri ne bo več samoumevna
Osnovni cilj tega projekta je postavitev mednarodnega pilotnega pametnega elektroenergetskega omrežja (Smart Grid) s poudarkom na storitvah ponudbe in povpraševanja. Kot je povedal tehnični koordinator projekta Peter Nemček iz CyberGrid Austria, je cilj zagotoviti vsaj tako zanesljivost oskrbe z električno energijo, kot jo imamo danes, tudi v prihodnosti, ko bo povpraševanje po električni energiji nedvomno naraščalo.
Internet vstopa v energetiko
Pametno energetsko omrežje ali Smart Grid (uporabljajo se tudi imena elekronet, energijski internet, pametna elektrika in druga) je vsestransko električno omrežje, ki uporablja informacijsko tehnologijo za učinkovito oskrbo z energijo na varen in zanesljiv način. S tem internetno omrežje postopoma vstopa tudi v elektrodistribucijska in transportna omrežja, pri čemer imata pomembno vlogo internetno širokopasovno omrežje in mobilnost.
Spodbudni obeti
Danes se že srečujemo z začetki pametnih omrežij pri daljinskem odčitavanju števcev in obdelovanju podatkov omrežja. Nekatere nove storitve, ki jih lahko končni uporabniki pričakujejo ob razvoju pametnih energetskih omrežij, so med drugimi predplačniški obračun, električna mobilnost, profiliranje odjemalcev, premijsko zaračunavanje v obdobjih najvišje obremenitve, gospodarno in smotrno skladiščenje električne energije in gospodarnejše ravnanje z obnovljivimi viri energije.
Pilotna postavitev tudi v Sloveniji
Pilotni projekt, ki ga bodo razvili v okviru projekta eBadge, bo potekal v mejah Slovenije, Avstrije in Italije ter med drugim vključeval integracijo sistemov virtualnih elektrarn (VPP – virtual power plant) in prispeval k optimiziranemu varnemu upravljanju in prenosu električne energije. Sodelujoči v projektu bodo vzporedno oblikovali metodologijo, ki bo omogočila postopno širitev razvitega pilotskega pametnega omrežja v druge države Evropske unije.