Nadaljnji postopki sprejemanja zakonodaje proti spletnemu piratstvu in za zaščito intelektualne lastnine so v ameriškem senatu za zdaj odloženi, je sporočil vodja senatnih demokratov Harry Reid.
Zakonodaja je v pripravi v obeh domovih kongresa, vendar pa je naletela na številne proteste, ker po mnenju nasprotnikov pomeni cenzuro.
Reid: Potrebujemo več časa za razrešitev legitimnih vprašanj
Senat bi moral v torek opraviti proceduralno glasovanje o svoji različici predloga zakona o intelektualni zaščiti, vendar pa je Reid sporočil, da potrebujejo več časa za razrešitev legitimnih vprašanj, ki jih imajo nasprotniki zakonodaje. Proti predlogu zakonodaje v sedanji obliki so se sinoči na televizijskem soočenju izrekli tudi vsi štirje preostali republikanski predsedniški kandidati.
Kongresniki: Intelektualno lastnino Hollywooda je potrebno zaščititi pred krajami
Večina kongresnikov se sicer še vedno strinja, da je potrebno intelektualno lastnino Hollywooda, glasbenikov, umetnikov in drugih zaščititi pred krajami, vendar pa sedaj večina meni, da sta sta tako predlog zakona o preprečevanju spletnega piratstva kot zakonski predlog za zaščito intelektualne lastnine v obeh domovih potrebna korenitih sprememb.
Reid je zato predlagatelju zakona, demokratskemu senatorju iz Vermonta Patricku Leahyju, naročil naj sodeluje z vsemi, ki jih zakon zadeva, da najdejo ravnotežje med zaščito intelektualne lastnine in ohranitvijo odprtosti in inovativnosti interneta.
Predlagatelji trdijo, da zaradi spletnega piratstva izgubljajo milijarde dolarjev dohodkov
Zakonodaja ima močno podporo zabavne industrije in predlagatelji trdijo, da zaradi spletnega piratstva in kraje intelektualne lastnine izgubljajo milijarde dolarjev dohodkov. Vendar pa spletna podjetja, kot je Google, menijo, da zakon uvaja cenzuro po vzoru držav, kot sta Iran in Kitajska.
Predlog zakonodaje med drugim prepoveduje spletnim oglaševalcem sodelovanje s kršitelji ter uvaja onemogočenje dostopa do spletnih strani za razširjanje piratskih vsebin, pri čemer pa bi se morala spletna podjetja samocenzurirati ali pa biti pripravljena na plačilo visokih odškodnin in na kazenski pregon.
Kroesova: Varovati moramo prednosti odprtega interneta
Kritikom predloga zakona proti spletnemu piratstvu se je pridružila tudi evropska komisarka, pristojna za digitalno agendo, Neelie Kroes. "Vesela sem pritiska na predlog - ne potrebujemo slabe zakonodaje, temveč moramo varovati prednosti odprtega interneta," je zapisala na Twitterju.
"Protizakonita je tudi prehitra vožnja, pa se na avtoceste ne postavlja ležečih policajev"
Ob tem je Kroesova na omenjenem družabnem omrežju opozorila, da je protizakonita tudi prehitra vožnja, pa se na avtoceste kljub temu ne postavlja ležečih policajev.
Podpora zakonodaji je začela upadati tudi med ameriškimi zakonodajalci
Nasprotovanje zakonodaji je v sredo izrazila spletna stran priljubljene enciklopedije Wikipedia v angleškem jeziku, in sicer tako, da je bila protestno zatemnjena. Protestu so se pridružili tudi Google in nekatere druge priljubljene spletne strani. Podpora zakonodaji je nato začela upadati tudi med ameriškimi zakonodajalci.
Podporniki: Spletno piratstvo ogroža avtorske pravice in delovna mesta
Med podporniki predlogov zakonov sta sicer ameriška glasbena in filmska industrija, pa tudi ameriška trgovinska zbornica, ki si prizadevajo za preprečitev spletnega piratstva, saj da ogroža avtorske pravice in delovna mesta.
Kritiki: Predlagana zakona bi lahko ogrozila tehnološko industrijo
Kritiki zakonodaje medtem menijo, da bi lahko predlagana zakona ogrozila tehnološko industrijo in kršila pravice svobode govora. Najbolj sporni del zakonodaje je predlog zakona, ki bi zveznim oblastem omogočil uvrstitev spletnih strani, ki naj bi razširjale piratsko vsebino, na črno listo. Te strani bi lahko postale nedosegljive za ameriške uporabnike svetovnega spleta.
Zakonodaja bi pristojnim organom dala možnost blokade spletnih strani, ki bi se jih povezovalo s piratstvom, in sicer tudi v primerih, ko bi zgolj objavljale povezave na avtorske vsebine.