Četrtek,
28. 5. 2009,
15.11

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 28. 5. 2009, 15.11

9 let

Siol.net druga najbolj obiskana novičarska spletna stran v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Spletni portal Siol.net je druga najbolj obiskana novičarska spletna stran v Sloveniji. Aprila jo je obiskalo 481.044 bralcev.

Najbolj obiskana spletna stran v Sloveniji pa je spletni iskalnik Najdi.si, ki prav tako kot SiOL spada v družino Telekom. Aprila jo je obiskalo nekaj manj kot 603.000 obiskovalcev s slovenskimi IP naslovi, kažejo podatki merjenja obiskanosti spletnih strani (MOSS), ki poteka pod okriljem Slovenske oglaševalske zbornice. Skupno je bilo v raziskavo vključenih 86 spletnih strani Vodilnemu spletnemu iskalniku Najdi.si (602.985 obiskov) so med prvo deseterico sledile spletne strani 24ur.com (596.586), Siol.net (481.044), Rtvslo.si (436.420), Bolha.com (372.437), Tis.telekom.si (340.587), Avto.net (291.494), Zurnal24.si (284.730), Delo.si (247.321) in Mojvideo.com (229.188). Skupno je bilo v raziskavo vključenih 86 spletnih strani, ki pokrivajo 95 odstotkov celotnega spletnega trga, kar predstavlja nekaj manj kot 1,1 milijona mesečnih uporabnikov interneta. V naboru so tako spletne strani z večjim obiskom kot tiste z manjšim, ki ciljajo na točno določene skupine.

Doseg posamezne spletne strani sicer pove, koliko različnih oseb iz slovenskih IP naslovov je v danem obdobju vsaj enkrat obiskalo spletno stran. Slovenski obiskovalci 86 strani so sicer v aprilu opravili 437 milijonov prikazov spletnih strani. Aprila je delež obiskovalcev spletnih strani v raziskavi iz tujih IP naslovov znašal 21 odstotkov. Razpon med obiski spletnih strani v raziskavi je bil od 2.662 obiskov za stran Etajnica.com do omenjenih 602.985 obiskov za Najdi.si.

Podatke bodo merili in objavljali mesečno Kot je ob predstavitvi povedal predsednik izvršnega odbora MOSS Zoran Savin, ni mogoče primerjati podatke iz prejšnjega in sedanjega obdobja raziskave. Doslej so namreč obiskanost spletnih strani merili dvakrat letno, in sicer v spomladanskem in jesenskem času, od letošnjega aprila naprej pa bodo v projektnem obdobju 2009/2011 podatke merili in objavljali mesečno. Podatki bodo po besedah Savina na spletni strani www.moss-soz.si odslej za določen mesec na razpolago v drugi polovici naslednjega meseca.

Istočasno pa se ne meri več celoten doseg spletne strani, ampak zaradi zagotavljanja boljše medsebojne primerljivosti med spletnimi stranmi le doseg znotraj slovenske populacije v starosti med 10 in 75 let. Izvajalci raziskave, v novem obdobju je to družba Valicon, so uvedli tudi številne tehnične izboljšave, ki v večji meri upoštevajo trende v navadah obiskovalcev spletnih strani in so uporabnikom tudi bolj prijazne.

Interdisciplinarni pristopek Kot je poudaril Savin, dajeta nov pristop k meritvi obiska spletnih strani in nova metodologija več podatkov, ti pa so bolj kakovostni, saj dovoljujejo merjenje več razsežnosti obiska spletnih strani. Obenem nova metodologija oglaševalcem omogoča tudi popolno segmentacijo obiskovalcev spletnih strani ter prepoznavanje sezonskih značilnosti obiska spletnih strani. Sama metodologija projekta MOSS sicer temelji na interdisciplinarnem pristopu, ki povezuje tri različne raziskovalne tehnike.

Gre za kontinuirano tehnično meritev s pomočjo orodja gemiusTraffic, katere cilj je s sledenjem piškotkov nenehno zajemati podatke o obiskanosti spletnih strani in navadah obiskovalcev. Poleg tega izvajalci demografske in socialne podatke o obiskovalcih zbirajo s spletno anketo, v vzorcu pa je bilo aprila 21.860 oseb. Poleg tega podatke ponderirajo s pomočjo telefonske ankete.

Povprečni uporabnik je star 33 let Raziskava MOSS sicer kaže, da je bilo aprila v Sloveniji v starostni skupini od deset do 75 let 65 odstotkov rednih mesečnih uporabnikov interneta. Med temi jih je 54 odstotkov internet uporabljalo vsak dan. Med mesečnimi uporabniki je bilo 53 odstotkov moških, povprečna starost slovenskega uporabnika pa je bila 33 let. V starosti od deset do 39 let je bilo 66 odstotkov vseh uporabnikov.