Srdjan Cvjetović

Torek,
27. 11. 2012,
12.25

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 11. 2012, 12.25

9 let

Podatki o klicih, tudi žrtev kraje, se kopičijo v evidencah

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kje je meja med pooblastili za odkrivanje storilcev kaznivega dejanja in varovanjem zasebnosti žrtev kaznivega dejanja, se sprašuje ameriški komentator na primerih kraje mobilnih telefonov.

Če v New Yorku prijavite krajo mobilnega telefona, ima policija od tega dneva dalje, tudi za obdobje pred krajo, pravico vpogleda v podatke o vseh klicih in dostopa do njih. Logično, kajti če kradljivec uporablja ukraden mobilni telefon, lahko seznam klicev policiste usmeri nanj in jim pomaga pri prizadevanjih, da bi mobilni telefon spet pristal v rokah njegovega pravega lastnika. Tudi žrtev kraje bodo mimogrede nadzorovali Toda s tem policija mimogrede brez posebnih sodnih nalogov in brez pooblastila ali celo vednosti upravičenih lastnikov in uporabnikov pridobiva obilo podatkov, ki jih lahko uporablja tudi za druge preiskovalne namene, opozarja komentator časnika The New York Times. Pridobljene podatke o klicih iz ukradenih telefonov namreč vnašajo v zbirko podatkov, kar omogoča korelacijo teh telefonskih številk s podatki iz drugih policijskih zbirk podatkov.

Pravica policijskega zajema podatkov obsega tudi odhodne in dohodne klice na novem telefonu žrtve kraje, če je ta pridobil novo SIM-kartico in nadaljeval uporabo svoje stare številke v novem telefonu, po navedbah ameriškega časnika opozarjajo nekateri detektivi. Predstavniki newyorške policije niso odgovorili na novinarska vprašanja o tem, kako in v kakšnem obsegu uporabljajo tako pridobljene podatke o klicih za reševanje drugih kaznivih dejanj. Pozivi za spremembo (ameriške) zakonodaje Zagovorniki človekovih pravic se sprašujejo, zakaj bi morala imeti policija v svojih zbirkah podatkov kakršnekoli podatke o posameznikih, ki nikakor in z ničimer ne pridejo v križ z zakonom. Če podatke o klicih že zbirajo zaradi odkrivanja kradljivcev mobilnih telefonov, jih ne bi smeli hraniti neskončno, zlasti če ti podatki niso pomembni za dejavne policijske preiskave.

V lanskem letu so ameriški mobilni operaterji od policije in drugih pooblaščenih organov prejeli okoli poldrugi milijon uradnih zahtevkov za najrazličnejše podatke o uporabnikih, ki o teh poizvedbah največkrat niso bili obveščeni. Morda je tudi to razlog, da bodo v ameriškem kongresu razpravljali o morebitnih spremembah ustrezne zakonodaje – predvsem, da se nadzor nad številko ustavi, če jo upravičeni uporabnik začne uporabljati na novem telefonu.