Sreda,
23. 4. 2014,
11.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 4. 2014, 11.52

8 let, 7 mesecev

Od kod prihaja nezaželena pošta?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pošiljatelji nezaželene pošte se lahko okoristijo z našimi podatki in posledično škodujejo našemu sistemu. Katere države so najbolj znan izvor nezaželene pošte?

ZDA so glavni izvor nezaželene pošte v prvem četrtletju letošnjega leta, razkriva poročilo podjetja Sophos, ki se ukvarja z varnostjo in spremljanjem nezaželene pošte. Iz obljubljene dežele prihaja kar 16,4 odstotka vse nezaželene pošte. Na drugem mestu je Španija, na tretjem Rusija, na četrtem Italija, na petem pa Kitajska. Med prvih deset držav so se od evropskih uvrstile še Nemčija na šestem mestu in Francija na osmem mestu.

Medtem poročilo Kaspersky za lansko leto pravi celo, da je odstotek nezaželene pošte, ki prihaja iz Kitajske, še večji kot tisti iz ZDA. Nezaželena pošta, ki prihaja iz teh dveh držav, predstavlja kar 40 odstotkov svetovne nezaželene pošte. Če pogledamo podatke za leto 2013, vidimo, da je bila Azija lani glavni izvor nezaželene pošte. Delež nezaželene pošte iz Azije je predstavljal kar 55,53 odstotka, sledile pa so ji Severna Amerika z 18,97 odstotka, Vzhodna Evropa s 13,32 odstotka in Zahodna Evropa s 5,7 odstotka. Manj kot štiri odstotke so prispevali Latinska Amerika, Afrika, Srednji vzhod in Avstralija.

V svoj elektronski predal najpogosteje dobimo nezaželeno pošto v velikosti do enega kilobajta, take je več kot 70 odstotkov. Malce več kot 12 odstotkov pošte je velikosti od dva do pet kilobajtov, večje velikosti pa dosegajo precej zanemarljiv odstotek.