Četrtek,
27. 12. 2012,
9.33

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 27. 12. 2012, 9.33

9 let

Ocenili smo: iPod Nano

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Po skoraj dveh letih so pri Applu predstavili novo različico najbolj znanega glasbenega predvajalnika na svetu. Novi iPod Nano je videti precej drugače od predhodnika. Pa je res tako drugačen?

Prejšnji model Nana, ki je v trgovine prišel leta 2010, je bil nekakšen križanec med predhodnikom in iPodom Shuffle. Bil je manjši, imel je zaponko kot Shuffle in na dotik občutljiv zaslon kot Nano. Če vprašate nas, zmagovalna kombinacija. Zato so bila naša pričakovanja, ko smo v roke dobili novega Nana, velika.

Velik, večji … prevelik? Tokrat je Nano videti kot pomanjšan iPod Touch z domačim gumbom in zaslonom, ki podpira večdotičnost. Je večji kot predhodnik, saj ima 2,5-palčni zaslon z ločljivostjo 240x432 pik. Ni Retina, a barve so precej žive, kar je za tako majhen zaslonček popolnoma dovolj. Na račun tega, da nima zaponke, je novi Nano tudi tanjši. Po našem mnenju pa je ravno odsotnost zaponke njegov največji minus, saj ga lahko vtaknemo samo v žep ali prav za to kupljen trak. Prav škoda, no.

Velik 30-nožni konektor je zamenjal manjši Lightning, v kompletu pa dobite tudi slušalke EarPods. Nove slušalke so precej bolj udobne kot prejšnje, pa tudi zvok je odličen. Nano je na voljo v devetih barvah: beli, sivi, črni, modri, vijoličasti, rožnati, rdeči, rumeni in zeleni, ki smo jo dobili tudi mi.

Na Nanu ni popolnega operacijskega sistema iOS, na voljo pa je le omejen izbor aplikacij, saj ni niti trgovine App Store niti iTunes. Zabavate se lahko torej z aplikacijami Glasba, Podcasti, Fotografije, Fitnes, Radio, Ura in Glasovni posnetki. Vrnili so se tudi Videi, funkcija, ki smo jo pri prejšnji različici pogrešali.

Bluetooth je dobrodošla novost Ker z Nana neposredno ne moremo kupovati in prenašati glasbe, smo v celoti odvisni od povezave z iTunes. Ker ni povezave Wi-Fi, tudi ne moremo neposredno poslušati glasbe s spleta. Edina brezžična povezava na Nanu je Bluetooth, ki je novost letošnje različice. Nam je všeč.

Ikone in ukazi so enaki kot na preostalih napravah iOS, razlika je le v zaklenjenem zaslonu. Nano ga namreč nima, tako da se prižge takoj, ko pritisnete gumb On/Off.

Aplikaciji Glasba in Fitnes sta odlični iPod Nano je prvenstveno glasbeni predvajalnik, zato bomo začeli pri aplikaciji Glasba. Če že poznate sistem iTunes, ne boste presenečeni, saj je precej podobna tisti na iPodu Touch. Glasbo lahko iščete po pesmih, izvajalcih in albumih, ima pa tudi funkcijo Genius Mix, ki ustvari sezname predvajanja iz pesmi, ki naj bi sodile skupaj.

Zelo všeč nam je bila aplikacija Fitnes, ki izkorišča že vgrajeni pedometer in pri teku šteje korake, pretečeno razdaljo in kalorije, ki smo jih porabili. Glas nekakšnega trenerja uporabnika sproti obvešča o razdalji in času teka. Zaznal pa je tudi, da smo se ustavili, takrat je prekinil merjenje in ga nadaljeval, ko smo spet začeli teči. Meritve so bile natančne, spremljali pa smo jih lahko tudi na spletni strani Nike+, saj ima Nano ta sistem že vgrajen.

Radijska antena na Nanu je v kablu slušalk. Radio sicer lovi le lokalne postaje, ne prikazuje pa niti njihovih imen. Škoda, saj to zmore celo navaden avtoradio. Moramo pa pohvaliti funkcijo premora, saj lahko ustavite radio in program pozneje poslušate za nazaj.

Slikovne vsebine so zelo osnovne Aplikacija Videi je precej osnovna, saj ima le seznam posnetkov, ki ste jih prenesli na napravo. Na enak način delujeta tudi aplikaciji Fotografije in Podcasti, ki se v celoti zanašata na preneseno vsebino.

Nano nima zunanjega mikrofona, tako da je treba za snemanje govora priključiti slušalke. Če slušalke izključite, pa aplikacija Glasovni posnetki izgine z namizja. Nana tako na žalost ne morete preprosto položiti na mizo in posneti pogovora.

Zadnja aplikacija, ki jo Nano ponuja, je Ura. Ta ima tudi štoparico ter števec in deluje brez napak. Prejšnjega Nana, ki je imel tudi zaponko, je bilo mogoče nositi kot zapestno uro. A tokrat ni tako, zato se sprašujemo, čemu točno je Ura sploh namenjena.

Za glasbene in tekaške navdušence S širitvijo pametnih mobilnikov, ki imajo tudi precej dobre glasbene predvajalnike, se trg za družino iPod manjša. A ostaja ena stvar, za katero so telefoni preprosto preveliki – vadba. Poteza Appla, da se osredotoči na aplikacijo Fitnes, je zato edino pravilna. Aplikacija deluje odlično, a kaj, ko je novi Nano večji od predhodnika, manjka pa mu tudi zaponka. Če greste tečt, torej prihranite en žep ali pa investirajte v namenski trak ali ovitek.

Pohvaliti moramo še funkcijo Bluetooth, ki omogoča poslušanje glasbe tudi prek brezžičnih slušalk, kar je kot naročeno za vadbo v fitnesu. Osnovno aplikacijo Glasba pa so pri Applu že tako izpopolnili, da tudi nimamo pritožb.

iPod Nano je precej neuporaben, kar zadeva vizualne vsebine, a vse nadoknadi z osnovnima funkcijama – glasbo in fitnesom. No, pa še prav lep je.

Splošna ocena: 9

Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 – Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.