Matic Tomšič

Sreda,
21. 8. 2013,
14.17

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 21. 8. 2013, 14.17

8 let, 12 mesecev

Ocenili smo: Fujitsu Lifebook E753

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kot namiguje že ime, od življenja zunanjost pravega lepotca med prenosnimi računalniki kar kipi, tega pa ni mogoče trditi tudi za komponente testirane različice. Performans zavira predvsem trdi disk.

Največji predstavnik Fujitsove serije Lifebook E je bolj kot prenosna delovna postaja dobra zamenjava za domač namizni računalnik, saj si je v dobi čedalje večje razširjenosti ultrabookov in tabličnih računalnikov težko predstavljati, da bi na račun optičnega pogona pravzaprav gromozanski skupek plastike in tranzistorjev med točkama A in B redno selil kdo drug kot študentje med tedenskimi migracijami.

Večina si testiranega modela pravzaprav niti ne bi mogla privoščiti, saj želi Fujitsu evropskim strankam zanj zaračunati približno 1160 evrov, medtem ko je cena onkraj Atlantika bolj v skladu s tehničnimi specifikacijami – 999 dolarjev oziroma slabih 750 evrov.

Prava radost se je z E753 sicer postavljati pred lastniki prenosnih računalnikov drugih proizvajalcev, saj gre za enega najlepših tovrstnih izdelkov na trgu. Srebrni plošči, ki jo odlikuje zelo minimalističen dizajn, eden od zaščitnih znakov Fujitsovih Lifebookov, se zelo dobro poda oglatost, kar je pravzaprav mogoče reči le še za izdelke Lenova. Računalnik je sicer videti še bolje, ko ga odpremo, saj pod pokrovom uporabnika čakajo le tipkovnica, drsna ploščica in čitalnik prstnih odtisov – nič nalepk, nič preveč izstopajočih tipk, nobenih "inovativnih" prijemov za nadzor miškinega kazalca.

Za internet, Word in kakšen film bo dober Žal je tako, da je v naše uredništvo priromala različica E753 z eno najbolj podhranjenih kombinacij strojne opreme, sem bil pa vsaj vesel operacijskega sistema Windows 7 Professional, saj se na osmico tudi po letu dni nikakor ne morem navaditi.

Testni računalnik je bil tako opremljen z dvojedrnim Intelovim procesorjem Core i5-3230M, ki številke premleva s frekvenco 2,6 gigaherca, funkcija TurboBoost pa mu ob večjem volumnu obremenitve omogoča 600-megaherčni pospešek. Delovni pomnilnik je z dvema osemgigabajtnima ploščicama mogoče razširiti na največ 16 gigabajtov, naš E753 pa je deloval z le četrtino maksimuma. Tudi pri manj zahtevnih uporabnikih, ki si želijo običajne vsakodnevne večopravilnosti – brskanja po spletu in poganjanja multimedijskih vsebin –, se lahko namreč hitro izkaže, da so štirje gigabajti pomnilnika premalo, saj si integriran grafični čip Intel HD 4000 lasti le 256 megabajtov svojega, po potrebi pa lahko naslovi tudi do 1700 megabajtov sistemskega.

Da Fujitsov računalnik ne bi podrl kakšnega hitrostnega rekorda, bo poskrbel tudi trdi disk – vgrajen je namreč standardni magnetnik s priključkom SATA in kapaciteto 500 gigabajtov, ki se vrti s hitrostjo 5400 obratov na minuto. Ob branju zadnje vrstice se zdi, da smo se spet znašli v letu 2008.

Ni vse črno, še posebej ne zaslon Dober tisočak evrov, ki ga je treba odšteti za našega desetdnevnega spremljevalca z logotipom Fujitsa, vendarle ni popolnoma neupravičen – računalnika se drži odličen 15,6-palčni zaslon. Izmed dveh, ki ju je mogoče vključiti v konfiguracijo, smo namreč dobili boljšega, ki je zmožen prikaza slike v ločljivosti 1920 x 1080 pikslov (FullHD), od manj razločnega konkurenta (1600 x 900 pikslov – imeli smo ga priložnost preizkusiti med testom računalnika Lifebook E743, a več o tem malce pozneje) pa je tudi malce svetlejši.

Več kot soliden zaslon je bilo treba pošteno izkoristiti – s predvajanjem multimedijskih datotek visoke ločljivosti načeloma ni bilo težav (zvočniki so odlični!), je pa bilo treba nekaj kompromisov sprejeti med igranjem iger – Intel HD 4000 je za resno tovrstno preživljanje časa ob računalniku preprost prešibek, če seveda želimo preigravati moderne naslove.

Med pregledovanjem osebne Steamove knjižice je bilo jasno, da o Armi 3 in Crysisu 2 ni govora, so pa ob ustreznem nižanju ločljivosti in detajlov prav lepo delovale Valvove igre, osnovane na pogonu Source (CS: Global Offensive, Team Fortress 2, Left 4 Dead), docela igralen (35–40 slik na sekundo) je bil tudi večigralski Red Orchestra 2. E753 je imel sicer kar malce presenetljivo težave s prastarim Pro Evolution Soccer 6 (2006), ki načeloma nikdar ni veljal za strojno zahtevno igro – pri visoki stopnji podrobnosti je bilo treba privzeto ločljivost znižati na 1680 x 1050 pikslov –, in celo Minecraftom, ki za tekoče izkopavanje kamenja zahteva predvsem močan CPU in dovolj pomnilnika, z integriranim grafičnim vezjem pa se ne razume ravno najbolje.

Včasih glasen in vroč, a vedno varčen Trdi disk se nikdar ne zaganja v visoke obrate, saj tega milo rečeno niti ne zmore, a med občasno intenzivno aktivnostjo, kot je kopiranje več datotek hkrati, prav grdo zaklokota. Optični pogon je diskreten, a je ta ugotovitev bolj površna, saj sem srebrn krogec bolj za šalo kot zares vanj vstavil le enkrat – CD-jev in DVD-jev se namreč nisem dotaknil že celo večnost, saj je potreb po njihovi uporabi čedalje manj. Številnim ultrabookom brez reže za optične medije razen nekaj milimetrov obsega ne manjka prav nič!

Med dolgotrajno uporabo se E753 segreje dovolj, da je stik telesa z najbolj vročimi točkami ohišja vse prej kot prijeten. Pomislili bi, da takšen agregat zagotovo pokuri ogromno elektrike, a je bilo ravno obratno – ob kombiniranju spleta, multimedijskih vsebin in načina hibernacije je šestcelična baterija zdržala skoraj deset ur.

Lifebook praktično brez "lajfa" Pod privlačnim logotipom Fujitsa se skriva zelo povprečna konfiguracija, ki bo najbrž prepričala le nevedneže z največjimi plašnicami. Saj ne, da bi bilo z E753 kaj zelo narobe – pred nekaj leti bi zagotovo veljal za hudo zmogljiv stroj –, a slabo luč nanj meče zares visoka cena, ki nikakor ne more biti upravičena.

Splošna ocena: 7

1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 – Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.

Tehnične karakteristike: Dimenzije: 37,4 × 2 × 25 centimetrov Teža: 1,90kg Zaslon: 15,6" (1920 x 1080, Full HD), LED osvetljen Procesor: dvojedrni Intel Core i5-3230M 2,6 GHz Grafika: Intel HD 4000 Delovni pomnilnik: 4 GB DDR3/1600 MHz Disk: 500GB, 5400 RPM Operacijski sistem: Windows 7 Professional (64-bit) Omrežje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 Baterija: 6-celična Li-Polymer Priključki, vhodi, izhodi: 3x USB 3.0, DisplayPort Mini, HDMI, ethernet, mikrofon, vhod za slušalke, Kensington, SD-reader, optična enota CD/DVD