Matic Tomšič

Sobota,
20. 7. 2013,
8.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 20. 7. 2013, 8.28

8 let, 8 mesecev

Nokia razkriva, zakaj Windows Phone, ne Android

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Krivec za to, da se je finska multinacionalka novo generacijo mobilnih telefonov odločila zasnovati na Microsoftovi mobilni platformi, je Samsung.

Prvi mož Nokie Stephen Elop pravi, da so v podjetju že pred nekaj leti vedeli za nevarnost v obliki monopola na trgu naprav z Androidom. Njihovi viri so s prstom namreč odkrito kazali na Samsung in imeli so prav, saj so Korejci postali osrednji globalni dobavitelj telefonov in tablic z Googlovim operacijskim sistemom Android, za nameček pa so z vrha seznama največjih proizvajalcev mobilnih telefonov na svetu izrinili prav Fince. Nokia je tekmeca z druge strani planeta glede na pridobljene informacije o pripravah na vertikalno integracijo Samsungovih manufaktur spoštovala dovolj, da se po začetku propada Symbiana ni želela vmešavati v Androidov trg, temveč je posvojila Microsoftov mobilni operacijski sistem. "En HTC je več kot dovolj" Elop je opozoril na težavico, ki je sčasoma prerasla v veliko težavo – tehnološkim potrošnikom, ki imajo oči le za Android, je namreč na voljo precej biserov različnih proizvajalcev, kot so Sony Xperia Z, LG Optimus G Pro in seveda vrhunski HTC One, a zaradi prepoznavnosti in pregovorne kakovosti blagovne znamke Galaxy S še vedno najraje posegajo po Samsungovih izdelkih, kar se odraža tudi v megalomanskih prodajnih številkah na eni in pravem životarjenju na drugi strani. Sony in LG imata zaledje v obliki razvejanosti ponudbe raznovrstne elektronike, HTC pa se kljub poskusom s platformo Windows Phone za preživetje zanaša predvsem pametne telefone in tablice z Androidom. V lanskem fiskalnem letu so imeli skoraj 10 milijard ameriških dolarjev izgube, ta pa dobro pokaže strahove Nokie izpred nekaj let, ko je bila prihodnost podjetja pravzaprav zavita v meglo.

Ker je njihov modus operandi bil in je še vedno precej podoben HTC-jevemu, v androidni tržni niši pa ni bilo vrzeli, ki bi jo bilo treba zapolniti, so se odločili za Windows Phone in s tem postali "tretji igralec".

"Kupci imajo radi izbiro," je prepričan predsednik Nokie. "To vedo pri skoraj vsakem telefonskem operaterju na svetu, zato smo našim izdelkom mesto v hudi konkurenci naprav z iOSom in Androidom zagotovili z lahkoto."

Lumie z operacijskim sistemom WP8 so kupci pravzaprav razgrabili, a se tržni delež Nokie še vedno niti slučajno ne more primerjati z Applovim ali Samsungovim. Finci si ne belijo las, saj menijo, da so stroji v proizvodnji še vedno polno obremenjeni ravno zaradi partnerstva z Microsoftom.