Matic Tomšič

Torek,
6. 5. 2014,
12.02

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 5. 2014, 12.02

8 let, 10 mesecev

Nam bo Google prodajal zrak?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tehnološki portal Teardown.com je na prafaktorje razstavil pametna očala Glass. Ugotovitev? Cena sestavnih delov naj ne bi presegala 60 evrov, naprava pa bo na prodaj za dvajsetkrat višji znesek.

Analiza posameznih komponent, ki sestavljajo pametna očala Glass – te je Google v različici Explorer v omejeni izdaji prejšnji mesec prodajal za 1500 ameriških dolarjev oziroma približno 1100 evrov – je pokazala, da je skupna cena vseh sestavnih delov, vključujoč stroške proizvodnje in testiranje, vsega 80 ameriških dolarjev (slabih 60 evrov). Najdražji deli pametnih očal za poldrugega dolarskega tisočaka naj bi bili procesor (14 dolarjev/10 evrov), anteni Wi-Fi in Bluetooth (11 dolarjev/8 evrov) in 16 gigabajtni modul flash za shranjevanje podatkov (8 dolarjev/5,7 evrov). Dolarje, ki jih je treba odšteti za preostale komponente, kot so zaslon, fotoaparat, baterija, ogrodje in druge, je mogoče prešteti na prste ene roke. 1500 ameriških dolarjev za ogromno kupcev še ne bo predstavljalo končne cene pametne igračke – bodoči uporabniki očal Glass z dioptrijo bodo Googlu za vdelavo ustreznih leč namreč odšteli dodatnih 225 dolarjev (160 evrov).

Google: Kaj pa stroški razvoja in marketinga? Na obtožbe, da želijo ožeti futuristične tehnologije željne potrošnike, so se pri Googlu odzvali zelo hitro. Teardown.com so opozorili, da je cena posameznih komponent, ki sestavljajo očala Google Glass, precej višja, in jih opomnili na stroške, ki so nastali med razvojem "prihodnosti nosljivih naprav" in oglaševanja, v katerega še niso začeli vlagati res konkretnih zneskov.