Lastniki vsebin so zabeležili novo zmago. Priljubljeno spletno stran za iskanje datotek formata torrent Torrentspy.com so lastniki namreč prostovoljno zaprli.
»Za to potezo smo se odločili sami od sebe in ne zaradi kakršne koli odredbe ali sporazuma s sodiščem,« piše v sporočilu, ki je vse kar je ostalo od oblegane spletne strani. »Pravne razmere v ZDA glede avtorskih pravic, zasebnosti iskalnih zahtevkov in povezav do torrent datotek v rezultatih iskanja so enostavno preveč nevarne,« so dodali. »Zadnji dve leti in na sto tisoče dolarjev smo porabili za obrambo pravic naših uporabnikov in nas samih. Na koncu je sodišče zahtevalo ukrepe, ki so bili v neskladju z našo politiko do zasebnosti, tradicionalno prakso sodišč in mednarodnim pravom. Zaradi slednjega smo se odločili za zadnjo možno potezo za zaščito zasebnosti naših uporabnikov – dokončno zaprtje strani,« so še zapisali administratorji spletne strani Torrentspy.com.
Razburkana preteklost
V primerjavi z mnogimi drugimi torrent stranmi je preteklost Torrentspyja nenavadno razburkana. Mnogi torrent datoteke so namreč nenadoma postale neuporabne, vendar Torrentspy ni imel te sreče. Šel je skozi dolgo borbo proti nasprotnikom in na videz neskončno število sodnih procesov. Največji udarec za stran je bilo odkritje, da je Ameriška zveza za gibljive slike MPAA (The Motion Picture Association of America) Robertu Robertsonu, nekdanjemu oglaševalskemu partnerju Torrentspyja, plačala 15.000 dolarjev za dragocene notranje informacije, katere je pridobil skupaj z administratorjevim uporabniškim imenom in geslom za elektronsko pošto: vsa sporočila, bančne informacije, gesla in celo dele izvorne kode strani.
Za nazaj uničil vse dokaze
Torrentspyovi ukrepi so njegov pravni primer še dodatno zapletli. Po navedbah sodišča je stran uničila vse dokaze in s forumov retroaktivno odstranil vse, kar bi lahko sodišče povezalo s piratstvom. Na koncu je Torrentspy izgubil v sodnem procesu, ko je sodnica razsodila proti spletni strani, ker je bila ta po njenem mnenju »neposlušna«.
Malcolm: Dejansko je odgovoren za kršenje avtorskih pravic
Vodja oddelka MPAA za boj proti piratstvu John Malcolm meni, da je Torrentspy s t.i. prostovoljnim zaprtjem strani ignoriral dejstvo, da je po dveh letih sodnih procesov z večjimi hollywoodskimi studiji zvezno sodišče ugotovilo, dejansko odgovoren za kršenje avtorskih pravic.