Petek,
13. 5. 2011,
12.34

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 5. 2011, 12.34

9 let

Kljub zaprtju botnetov tok nezaželene pošte v prvem četrtletju 2011 enak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Botnet Rustock, ki je zaprt vse od marca letos, ni povzročil drastičnega upada prometa nezaželene elektronske pošte, kot ga je bilo občutiti ob zaprtju botnetov Pushdo/Cutwail in Bredolab lani.

Botnet Rustock, ki je bil specializiran za nezaželeno elektronsko pošto s farmacevtsko vsebino, so zaprli 16. marca 2011, razpošiljanje pa je prenehal že ob koncu lanskega leta. Aktivnosti spletnih kriminalcev kažejo, da se bodo botneti še naprej razvijali v bolj zaščitenih regijah in bodo bolj enakomerno razporejeni. Manj nezaželene pošte iz vzhodne in zahodne Evrope Porast nezaželene pošte je bilo v prvem četrtletju mogoče opaziti v Aziji in Latinski Ameriki, in sicer v prvi za slabe tri odstotke, v drugi pa za slabe štiri, medtem ko je količina nezaželene pošte, ki prihaja iz vzhodne in zahodne Evrope, upadla. Količina afriške nezaželene pošte je presegla količino pošte iz Kanade in ZDA.

Trojan-Spy HTML Fraud.gen spet prvi med desetimi zlonamerni programi Na lestvici Top 10 zlonamernih programov je v prvem četrtletju 2011 prvo mesto ohranil Trojan-Spy HTML Fraud.gen, ki uporablja prevarantske tehnologije in se pojavlja v obliki strani HTML. Prihaja skupaj z elektronskim sporočilom "phishing" (ribarjenje) in povezavo na lažno stran, za katero se zdi, da je stran uveljavljene banke ali e-plačilnega sistema. Na tej strani uporabnike naprošajo, da vnesejo uporabniško ime in geslo, ki ju nato prevaranti uporabijo za dostop do zaupnih podatkov.

Pogosti napadi na PayPal in eBay V prvi četrtini leta 2011 je bila količina e-sporočil, namenjenih ribarjenju, zelo majhna, saj je dosegla le 0,03 odstotka vsega prometa z e-pošto. Najpogosteje so napadali PayPal in eBay, sledita pa Habbo in Facebook. Manj so v primerjavi s preteklimi leti napadali Googlove storitve, kot sta Google Adwords in Google Checkout.