Ameriški znanstveniki vam v tem primeru svetujejo, da jih ne končujete s piko!
Če kratka sporočila (SMS) ali druge oblike hipnih sporočil končujete s piko, se ta slišijo neiskreno, ugotavljajo raziskovalci univerze Binghamton v ameriški zvezni državi New York. V svoji raziskavi, ki so jo objavili v znanstveni reviji Computers in Human Behavior, so še ugotovili, da prejemniki kratkih sporočil, ki se končajo s klicajem, ta doživljajo kot bolj iskrena, toplejša in bolj smiselna.
Iščemo več kot zgolj besede
Kar je prvi pogled morda videti čudno ali celo vprašljivo, ima za znanstvenike utemeljeno razlago. Med neposredno komunikacijo ljudje namreč iščemo še veliko drugih neverbalnih znakov in govorico telesa, kar nam pomaga lažje opredeliti pomen izgovorjenih besed. Toda pri hipni pisani komunikaciji, kot so kratka sporočila, teh dodatnih signalov ni, možgani pa vendarle iščejo kakršnekoli dodatne signale za ustreznejšo interpretacijo sporočila (zato imajo smeški in emojiji tako velik pomen).
Kjer ni drugega …
V odsotnosti drugih neverbalnih znakov ostanejo ločila (tam, kjer jih pri kratkih sporočilih in drugih oblikah hipne komunikacije sploh še uporabljajo) praktično edini dodatni nosilec informacij poleg zapisanih besed, zato pridobijo večji pomen pri interpretaciji, kot jim v resnici pripada, še zagovarjajo znanstveniki.
Vlogo ločil pri kratkih sporočilih so zaznali samo v elektronskih komunikacijah, medtem ko pri sporočilih, napisanih z roko, tega niso ugotovili.