Četrtek, 22. 11. 2012, 15.03
9 let
Indijki v zapor zaradi razmišljanja in všečkanja na Facebooku

Ko je 17. novembra v 86. letu starosti umrl Bal Kešav Thackeray, voditelj in ustanovitelj desničarske hindujske etnocentrične stranke Šiv Sena, je največje indijsko mesto Mumbaj tako rekoč v trenutku zamrlo: zaprli so trgovine, finančne ustanove, kinodvorane, poročajo indijski dopisniki New York Timesa.
Še huje, to je celo zapisala na svojem profilu na Facebooku: zakaj bi se moralo celo mesto ustaviti proti svoji volji samo zato, ker je umrl nek politik, če pa vsak dan umirajo mnogi, pa se svet vrti naprej. Zapisala je še, da je tako ravnanje, ko se življenje ustavi zaradi smrti politika, odraz strahu in ne odraz spoštovanja do umrlega.
Njena eno leto mlajša prijateljica Renu Srinivasan je to objavo všečkala.
A mlini so se očitno že neustavljivo vrteli. Samo uro po tem, ko je policija stopila v stik z družino Dhada, je več sto protestnikov zganjalo vandalizem nad bolnišnico strica avtorice "nečednih" misli, pri čemer policija po navedbah odvetnika družine Dhada ni kazala vneme pri varovanju pred škodo. Še več, dan pozneje sta obe mladenki, tako tista, ki je svojo misel zapisala, kot tudi tista, ki je to misel zgolj všečkala, pristali v zaporu.
Indijski mediji sicer poročajo, da sta po dvodnevnem bivanju za zapahi izpuščeni proti varščini, a sodišče jima ne uide. Oblasti province Maharaštra so ju obtožile žaljivega in sovražnega govora in spodbujanje medrazrednega sovraštva. Renu bi te dni morala imeti razgovor za službo, a se boji, da so njeni obeti zaradi tega dogodka zdaj bistveno manjši.
Pravna podlaga za vse tri aretacije je bil indijski zakon o informacijskih tehnologijah, ki oblastem dajejo razmeroma široka pooblastila v boju proti računalniškem kriminalu. Toda politiki ohlapno besedilo neredko tolmačijo po svoje, kar ima za posledico, da razmišljanja v spletu ali na družabnih omrežjih, ki bile v tisku ali na televizije nesporne, lahko obravnavajo kot kaznivo dejanje.