Srdjan Cvjetović

Sreda,
10. 7. 2013,
15.20

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 7. 2013, 15.20

9 let

Francozi le ne bodo izklapljali spletnih piratov

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ponavljajočim se kršiteljem, ki iz spleta nepooblaščeno prenašajo avtorsko zaščitene vsebine, namesto treh opozoril in nato odklopa iz interneta zdaj grozi nov sistem naraščajočih denarnih kazni.

Francoski zakon z neuradnim imenom Hadopi (po akronimu francoske regulatorne agencije, zadolžene tudi za varstvo avtorskih pravic v internetu – Haute Autorité pour la Diffusion des Oeuvres et la Protection des droits sur Internet) je tistim, ki bi jih več kot trikrat ujeli med prenosom avtorsko zaščitenih vsebin iz interneta, grozil z odklopom iz interneta.

A nič več, saj bodo kršitelje po novem poskusili prepričati s sistemom naraščajočih kazni, ki se bodo začele pri 60 evrih, če predhodna opozorila ne bodo zalegla. Preganjali bodo (predvsem) zaslužkarje Spremembo zakona je francoska ministrica za kulturo in komunikacije Aurélie Filippetti pospremila z mnenjem, da je bil dozdajšnji sistem treh napak povsem neustrezen. Ta sistem je predvideval pisna opozorila pri prvih treh kršitvah oziroma nepooblaščenih prenosih iz spleta, šele potem pa odklop dostopa v internet.

Dodala je še, da bodo svoj nadzor in ukrepe usmerili predvsem na komercialno piratstvo in spletna mesta, ki na račun avtorsko zaščitenih vsebin nezakonito služijo. Piratstvo posameznikov je namreč tudi za avtorje zaščitenih vsebin veliko manjša grožnja kot pridobitveno piratstvo in piratstvo velikih razmer. V štirih letih samo ena kazen Zakon, ki ga je pod pritiskom združenj za varovanje avtorskih pravic podprl takratni predsednik Nicolas Sarkozy, je bil sprejet leta 2009, zdajšnja socialistična vlada pa mu ni naklonjena in razmišlja o njegovi ukinitvi. Kljub temu da je ta zakon, predvsem pa njegovo pravilo treh napak, dvignil ogromno prahu, najbolj v domači Franciji, so določilo o odklopu v štirih letih uporabili le enkrat. Oglednega kršitelja so olajšali za 150 evrov in mu za 15 dni odklopili dostop do interneta. Vsak na svojem bregu: ali je cilj opravičil žrtve (in stroške)? Ob takem izkupičku so stroški, ki jih je imela francoska država z izvajanjem tega zakona, upravičeno videti ogromni. Ministrica Filippetti je razkrila, da so zgolj stroški razpošiljanja z zakonom predvidenih opozoril dosegli spoštovanja vrednih 12 milijonov evrov letno. Samo lani so razposlali kakšnih 736 tisoč prvih opominov, približno 62 tisoč drugih opominov in natanko 165 tretjih opominov. Le tisti prej omenjeni trmoglavec je prezrl tudi tisto tretje opozorilo, zaradi česar ga je doletela (skorajda simbolična) denarna kazen in 15 dni brez dostopa do interneta (ki ga je najbrž že isti dan nadomestil z mobilnim internetom).

Združenja za varovanje avtorskih pravic glasbenikov so prepričana v smiselnost tega zakona in ne dvomijo, da je sistem upravičil svoj namen in zajezil piratstvo v Franciji – vsaj kar zadeva glasbo. Podatek, ki ga radi izpostavijo, je, da se je od uvedbe zakona prodaja glasbenih datotek prek spletnih trgovin povečala za 22,5 odstotka.