Srdjan Cvjetović

Petek,
8. 1. 2010,
10.59

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 8. 1. 2010, 10.59

9 let, 1 mesec

Francija bi obdavčila internetno oglaševanje in subvencionirala domače avtorje

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nedavno poročilo predlaga uvedbo davka na prihodke od internetskega oglaševanja spletnih velikanov, pridobljena sredstva pa naj bi uporabili za subvencioniranje domačih ustvarjalcev.

Predlagani davek bi obremenil predvsem dohodke od spletnih pasic in sponzoriranih povezav, ki jih tuji spletni oglaševalci, iskalniki in portali ustvarijo v Franciji. Ukrep je očitno uperjen proti velikim igralcem, kot so Google, Microsoft, Yahoo, Facebook in AOL, saj predlog predvideva oprostitev obdavčitve pod določenim zaslužkom, s čimer bi prizanesli manjšim oglaševalcem.

Za večjo dostopnost kulturnih gradiv v spletu

Izplen tega davka, ki bi po nekaterih predvidevanjih lahko dosegel 20 milijonov evrov, bi namenili domačim glasbenim in filmskim ustvarjalcem in tako povečali dostopnost teh kulturnih gradiv v spletu, avtorjem pa bi, kot navajajo, delno povrnili izgube, ki so jih deležni zaradi nezakonitega posredovanja in kopiranja.

Dostopnost naj bi povečali tudi tako, da bi del teh sredstev namenili za subvencijo predplačilnih kartic (tudi do polovice nabavne cene), s katerimi naj bi zlasti mladina zakonito kupovala avtorske vsebine, predvsem glasbo.

Francija ima zakonske pravice za uvedbo davka

Vodilni predlagatelj tega davka, le enega od 22 predlogov v poročilu, je Patrick Zelnick, nekdanji neodvisni založnik in nekdanji producent nekdanje pevke in danes prve dame Francije Carle Bruni-Sarkozy. Morda je tudi v tem vsaj nekaj razlogov, zakaj Sarkozy tako vneto podpira predloge iz poročila, ki je ponekod že pognalo burne odzive.

Zelnick vendarle pričakuje, da bo Francija prepričala tudi druge evropske države v podporo predlaganega davka, ki ga je sicer neuradno poimenoval »Googlov davek«, obenem pa poudarja, da ima Francija vse zakonske pravice za uvedbo tega davka in da jim ni treba čakati evropskega blagoslova. Avtorja poročila sta še nekdanji francoski minister kulture Jacque Toubon in Guillaume Cerutti, eden vodilnih mož v francoski podružnici avkcijske hiše Sotheby's.

Zelnick: "Velikani zavirajo pluralizem v svetu"

Predlagani davek prihaja v obdobju, ko v Franciji skušajo sprejeti zakon, ki bi omogočil odklop uporabnikov internetnega dostopa s ponavljajočimi se kršitvami nezakonitega prenosa datotek.

Francija tudi nasprotuje spletnim velikanom, zlasti Googlu, za katere po Zelnickovih besedah menijo, da »zavirajo pluralizem v svetu« in »vsiljujejo svoje kulturno oblikovanje«. Francozi so pred kratkim močno kaznovali Google, saj menijo, da skeniranje francoskih knjig in prikazovanje njihovih izvlečkov v spletu krši francosko zakonodajo o zaščiti avtorskih pravic.

Google: Težave je treba reševati s sodelovanjem

Uradnega odziva francoskega kulturnega ministrstva in predsednika Sarkozyja na poročilo in predloge v njem še ni, saj naj bi gradivo še preučevali. Pred dnevi pa je Sarkozy na tradicionalnem letnem srečanju z združenjem ustvarjalcev avtorskih del v Parizu sicer že izjavil, da bo »... preučil, ali Google zlorablja svoj vodilni položaj na trgu spletnega oglaševanja.« Google se je na to takoj odzval z izjavo, da je težave treba reševati s sodelovanjem in ne z obdavčitvami.