Srdjan Cvjetović

Sreda,
2. 12. 2009,
14.15

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 12. 2009, 14.15

8 let, 8 mesecev

Brezstično plačevanje premierno v Sloveniji

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Banka Koper je v sodelovanju s partnerskima podjetjema MasterCard Europe in Mobitel predstavila slovenski pilotni projekt brezstičnega plačevanja s tehnologijo MasterCard PayPass.

Tehnologija omogoča preprosto, hitro in varno plačevanje zgolj s približanjem brezstične plačilne kartice ali mobilnega telefona čitalniku POS terminala. Tovrstno brezstično plačevanje je priročno predvsem pri nižjih vrednostnih nakupa in takrat, ko ima hitrost uspešno opravljene transakcije zaradi zaželenega hitrega pretoka strank visoko pomembnost. Pri plačilih do skupnega zneska 25 evrov dodaten vnos PIN kode ni zahtevan, pri višjih zneskih pa poteka avtorizacija primerljivo z dosedanjim (kontaktnim) kartičnim plačevanjem. Celoten postopek plačila običajno traja le dve sekundi, kar je veliko hitreje kot pri ostalih načinih plačevanja. Zunanjost brezstične plačilne kartice je skoraj enaka kot pri običajnih plačilnih in kreditnih karticah. Logotip brezstične kartice na sprednji strani in nekoliko krajši prostor za podpis imetnika na hrbtni strani nakazujeta, da je v notranjosti brezstične kartice ustrezen čip z anteno za komunikacijo med kartico in čitalnikom prodajnega mesta.

Uveljavljena in razširjena tehnologija Pilotni projekt brezstičnega plačevanja v Sloveniji bo sprva zajel debetne plačilne kartice Maestro PayPass, pozneje pa tudi kartice Maestro PayPass z odloženim plačilom in mobilne telefone z možnostjo brezstičnega plačila. Tehnologija MasterCard PayPass je sicer po svetu že uveljavljena in razširjena, saj je bilo septembra letos v rabi že 66 milijonov kartic in naprav Maestro PayPass, v 33 državah po svetu. Vse brezstične kartice slovenskega pilotskega projekta bo že od začetka mogoče uporabiti tudi na 174 tisoč ustrezno opremljenih prodajnih mestih zunaj domovine; to so predvsem prodajni avtomati, parkirišča, kinematografi, časopisni kioski, javni prevozniki, bencinski servisi in restavracije s hitro prehrano. V slovenski pilotni projekt je trenutno poleg štirih prodajnih mest vključenih 800 imetnikov brezstičnih kartic in 65 uporabnikov mobilnega telefona, zaposlenih v Banki Koper in družbi Mobitel. Slednji bodo za brezstično plačevanje uporabljali mobilni telefon Sagem My700x.

V družbi Mobitel, kjer za pilotni projekt zagotavljajo varno infrastrukturo za uporabo ustrezno opremljenih mobilnih telefonov, so že leta 2006 prepoznali potenciale brezžične tehnologije kratkega dosega NFC (Near Field Communication), ki je primerna za hitro izmenjavo manjše količine informacij in na kateri temelji plačevanje MasterCard PayPass. Mobitel ima tudi sam večletne bogate izkušnje z brezgotovinskim plačevanjem prek mobilnega telefona (Moneta) in je dejaven pri spremljanju in uveljavljanju priporočil iniciativne skupine GSMA Pay Buy Mobile.

Tehnologijo je moč vgraditi tudi na ure, obeske, zapestnice

Analitiki podjetja Juniper Research napovedujejo, da bo leta 2013 vsak peti mobilni telefon podpiral brezstično plačevanje, vrednost plačil – predvsem manjših vrednosti – s telefoni, opremljenimi za NFC, pa naj bi v tem letu dosegla 75 milijard dolarjev. Največji zagon mobilnega plačevanja s tehnologijo NFC pričakujejo na Kitajskem, v Severni Ameriki in Evropi, kjer naj bi obvladovali 90 odstotkov tega trga. Tehnologijo MasterCard PayPass je poleg kartic in mobilnih telefonov mogoče vgraditi tudi na zapestne ure, zapestnice, obeske za ključe in kartice manjših dimenzij, kar naj bi še pospešilo njeno uveljavljanje.