Ko je Vic Gundotra, oče družbenega omrežja Google Plus, oznanil odhod iz podjetja, je internet začel odpirati šampanjce, saj naj bi to pomenilo konec spletišča, ki ga ne mara skoraj nihče.
Na pokopališču družbenih omrežjih je svoje mesto v zadnjem desetletju našlo nešteto praktično enakih obljub o povezovanju in deljenju vsebin s prijatelji, a ne Google+, ki je, čeprav zaradi premajhne baze dejansko aktivnih uporabnikov ne more tekmovati s Facebookom, ostal pri življenju. Razlog? Večmilijardna potuha matičnega podjetja.
Ljudem je najlažje dati tisto, kar želijo, kajne?
Google je s Plusom ustvaril družbeno omrežje, ki ga svet ni ne potreboval, ne želel, ne maral. Strategija – račun Google+ za vsakega uporabnika, ki začne uporabljati Googlove storitve – se je sprva zdela dobra, a zaškripalo je pri izvedbi, saj je bil nastop družbenega omrežja tako za nove kot obstoječe uporabnike preveč agresiven.
Kot da teženje z izpolnitvijo profila na Plusu že ob prvem vpisu v spletno pošto Gmail ne bi bilo dovolj, je Google svoje družbeno omrežje integriral v večino svojih storitev, ki jih milijoni ljudi uporabljajo vsak dan, in z njim celo pokvaril mehaniko in hierarhijo komentarjev na YouTubu, kar so Googlu zamerili mnogi.
Najboljši motivator – denar
Pravo nasprotje družbenega omrežja z milijoni in milijoni neaktivnih računov sicer ni bilo le odraz siljenja uporabnikov v nekaj, česar niso želeli, temveč tudi lakomnosti Googlovih uslužbencev. Larry Page, soustanovitelj in izvršni direktor internetnega velikana, naj bi denarne bonuse za zaposlene pred slabimi tremi leti namreč pogojil s širitvijo novonastalega družbenega vozlišča.
Umik Gundotre za boljši jutri
Osrednja figura pri razvoju omrežja Google+, Vic Gundotra, je prejšnji teden sporočil, da se umika z mesta podpredsednika Googlovega oddelka za razvoj družbenih omrežij, za sabo pa je potegnil tudi svoje najboljše može, ki bodo od zdaj delali na projektih, ki jim Google trenutno namenja največ pozornosti – na Ari, dronih in novem nizkocenovnem supertelefonu z Androidom.
Kaj odhod Gundotre pomeni za Google+? Iz podjetja so sporočili, da se ne bo spremenilo nič, a dobro obveščeni viri pravijo, da naj bi nove zadolžitve dobilo od tisoč do 1200 uslužbencev, ki so tvorili jedro ekipe Google+, družbeno omrežje pa naj bi se iz samostojnega spletišča preoblikovalo v platformo, ki bi predstavljala le še eno Googlovo storitev, s čimer bi izstopilo iz neposredne dirke s Facebookom, Twitterjem in preostalimi.