Četrtek, 7. 1. 2010, 13.57
9 let
Blogerji vedno bolj na udaru

Po svetu so že zaokrožile številke, kako tragično je bilo leto 2009 za novinarje: lani jih je bilo ubitih 76, z izjemo enega vsi v svojih domovinah. Črna lanska številka je za kar 26 % večja kot leto prej, k njeni rasti so odločilno prispevali Filipini, ko je bilo v enem samem dnevu med krvavimi spopadi ob krajevnih volitvah na otoku Mindanao na jugu države ubitih 30 novinarjev. Največ žrtev beležijo v državah, kjer divjajo vojne ali kjer so potekale nedemokratične volitve. Za leto 2010 naj bi bile za novinarje tvegane volitve predvsem v Slonokoščeni obali, na Šrilanki, v Burmi, Iraku in Palestini.
Napade ali grožnje je lani doživelo 1456 novinarjev ali 56 % več kot leto prej. Najpogosteje jih napadajo tam, kjer s svojimi ugotovitvami prekrižajo pot podzemnih in kriminalnih združb, zlasti trgovcev z mamili na ameriški celini. Po zaporih ždi vsaj 167 novinarjev, kar je najvišja številka od devetdesetih let prejšnjega stoletja. Povečalo se je tudi število ugrabljenih novinarjev –leta 2008 jih je bilo 29, lani pa že 33.
Na področju internetne cenzure še naprej vodi Kitajska, sledijo pa Iran, Tunizija, Tajska, Savdska Arabija, Vietnam, Uzbekistan … V Turkmenistanu je, so zapisali, internetni dostop v celoti pod državnim nadzorom. Na Tajskem je, denimo, 6 blogerjev končalo v zaporu zato, ker so povezali padec cen na tamkajšnji borzi s kraljevim zdravstvenim stanjem, dva azerbajdžanska blogerja pa bosta preživela po dve leti za zapahi zaradi izdelave in objave filmčka, ki naj bi se posmehoval tamkajšnjim političnim veljakom. Tudi v Dubaju so začutili težko roko cenzure, ko so spregovorili o težavah, ki jih imajo z odplačevanjem dolgov.
Objavljene številke pa najbrž niso popolne, kajti organizacija Novinarji brez meja poroča samo o primerih, ki so njim znani in kjer je povezanost med novinarskim delom in incidenti nedvomno dokazana ali pa je vsaj zelo verjetna. Dodatno pa so izvzeti primeri, kjer so žrtve odklonile razkriti podrobnosti, največkrat zato, da bi se zaščitili pred nadaljnjimi pregoni. Metoda zbiranja podatkov pa je vendarle enaka kot v letu 2008, zato je primerjava z letom 2009, navajajo Novinarji brez meja, vsekakor utemeljena.