Sreda,
2. 10. 2013,
18.59

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 10. 2013, 18.59

8 let, 9 mesecev

Zdravniki o ravnanju urologa pri obrezovanju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po tistem, ko je včeraj polletno zaporno kazen začela prestajati zdravnica Nada Cesarec, zaporna kazen grozi tudi urologu Adnanau Arafatu, sicer rojenemu v Siriji.

Urolog ljubljanskega kliničnega centra, 60-letni Adnan Arafat, je namreč decembra 2010 obrezal šestmesečnega fantka v stanovanju v Ljubljani, ki so ga dan pozneje sprejeli v bolnišnico.

Le takojšnja transfuzija krvi in infuzija v bolnišnici sta rešili življenje fantka iz muslimanske družine, meni tožilstvo, ki mu očita malomarno zdravljenje in opravljanje zdravilske dejavnosti. Urolog je priznal, da je dečka obrezal, vendar pa zanika druge očitke, recimo da staršem ni dal navodil, kako naj ravnajo z rano dečka in na kaj morajo biti pozorni, ter da jim po hudem zapletu ni niti svetoval, da naj dečka odpeljejo v bolnišnico.

Danes je sodišče kot pričo povabilo zdravnico urgentnega bloka na Metelkovi Vlasto Pacek Premru, ki je otroka po sprejemu, ko je ocenila, da je izrazito bled zaradi izgube krvi po obrezovanju, zmerno prizadet, da je verjetno dehidriran, ker naj bi imel dojenček drisko, trikrat naj bi bruhal, napotila na infekcijsko kliniko. "Ni bil v smrtni nevarnosti, bilo bi pa kritično, če ga starši ne bi pripeljali, saj je šlo za kombinacijo vsega," je pojasnila zdravnica.

Vodja farmacevtov lekarne Slavica Fras je pojasnila, da za zdravilo, antibiotično mazilo bivacin za rano, ni potreben recept. Arafat ga je sicer staršema dal, bil pa je samoplačniški, beli recept. Zdravnik na otroški kirurgiji Bojan Kršinar je obdolženega zdravnika precej pohvalil. Dejal je, da obdolženega pozna od leta 1986, ko je končal fakulteto na Reki, da je leta 1991 doživel možgansko krvavitev, zaradi česar ni bil sposoben daljših operativnih posegov, bil pa je največji strokovnjak prav za obrezovanje: "To naredi najbolje od vseh kolegov v Sloveniji, samostojno lahko rešuje tudi komplikacije."

"Ne odobravam pa posegov zunaj operacijskih dvoran. In še ti se odrejajo le zaradi zdravniških razlogov, torej če prihaja do okužb, bakterij ali pa da fant težko lula," je povedal Kršinar in dodal, da mora otrok pri tem dobiti lokalno anestezijo, da je pa že uro po posegu odpuščen iz bolnišnice.

Zapleti pa se pojavijo pri vsakem desetem primeru, zato je po njegovem mnenju pomembno, da zdravnik da pravilna navodila, kako ravnati. "Jaz sem otroka videl dva dni pozneje, rana se je normalno celila, ni bilo znakov vnetja ali krvavitve," je pojasnil zdravnik in dodal, da je za trebušne težave in dehidracijo izvedel pozneje. Na vprašanje, kdaj je primerna starost za obrezovanje, je povedal, da različno, da v ZDA kar 50 odstotkov obrezovanj opravijo takoj po rojstvu, pri nas pa je odvisno, kakšne težave ima otrok: "Če ne more lulati ali ima bakterije v urinu, tudi takoj po rojstvu."

Kot priča je nastopila tudi babica dojenčka, ki bi se sicer zaradi sorodstvenih vezi temu lahko odpovedala, vendar je želela povedati, kar ve. Kot je povedala, je Arafat prišel domov k njeni hčeri, pri obrezovanju je bil otrokov oče, medtem ko sta bila mati otroka in babica v sosednji sobi. Ko so končali, je hči dala Aarafatu kuverto z denarjem, pa tudi fotografirali so se.

Po njenem mnenju se otrok po operaciji kakšno uro ni umiril, pa tudi sicer je bil ves brez moči. Zjutraj je bil otrok ves v krvi, "bled kot zid, pomodrele ustnice", zato so poklicali zdravnika. Ta je prišel, še enkrat zašil malčka. Potem naj bi začel bruhati in zvečer so ga odpeljali v bolnišnico. "Arafat je rekel, da moramo reči, da smo ga obrezali v Bosni," je navajala babica, ki je pojasnila, da ji je ta zaplet vzel štiri mesece življenja, saj je zaradi dogodka zbolela na srcu.

Tožilka je predlagala, da komisija, ki naj bo sestavljena iz infektologa, pediatra, urologa in hematologa, izda svoje mnenje o tem, kaj bi bil razlog poslabšanja stanja dojenčka, ali se je to zgodilo zaradi pomanjkljivih navodil, ki jih je ali ni dal obdolženi zdravnik. Njegov zagovornik je sicer nekajkrat skočil v zrak in želel proces obrniti v smer, da gre v tem primeru za "vzbujanje asociacij na islam", vendar okrajna sodnica Metka Popivoda tega ni dovolila.

S sklepom je delno ugodila tožilki, saj bo zaslišala le infektologa. Sojenje se nadaljuje novembra.

Starši dojenčka po posegu našli v mlaki krvi Adnan Arafat je na glavni obravnavi v svojem zagovoru povedal, da sta z njim v stik stopila starša dečka in ga prosila, da jima na domu obredno obreže sina. Na njuno željo je pristal, čeprav je takšen poseg v Sloveniji prepovedan – razen če gre za utemeljen zdravstveni poseg v zdravstveni ustanovi.

Mati dojenčka, ki je zdravnika našla prek znanke s Facebooka, je pojasnila, da na manjše krvavitve kmalu po obredu niso niti bili pozorni, saj jim je Arafat dejal, da so običajne. A zjutraj so dojenčka našli v luži krvi, deček pa je tudi bruhal. Poklicali so Arafata, ki je otroka povezal, staršem pa ni svetoval, da naj otroka odpeljejo v bolnišnico. Če slučajno že, pa naj se vsaj zlažeta, da sta dala otroka obrezati v Bosni in Hercegovini.

Urolog se je branil, da je staršem lepo pojasnil, kako naj skrbijo za otrokovo rano. Napisal jim je celo beli, samoplačniški recept za kremo proti vnetju, čeprav je poseg opravil na črno, zanikal pa je tudi, da bi prejel plačilo za islamski obred. Čeprav so mu ponudili kuverto, jo je pustil na mizi. Drugače je bilo z brisačo, parfumom Macho in skodelicami za kavo, ki jih je sprejel kot skromen dar.