Ponedeljek,
26. 9. 2011,
9.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 9. 2011, 9.21

8 let, 8 mesecev

"Zaradi izogibanja postopku je Šoba sedaj na boljšem"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Boštjan Šoba, soobtožen v primeru Šuštar, je po šestih letih le sedel na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča.

Še pred začetkom sojenja Boštjanu Šobi, ki je po šestih letih, ko je med sojenjem njemu, Borisu Šuštarju in še šestim obdolžencem zaradi zlorabe položaja odšel na službeno pot v Kanado in se v lisicah vrnil v spremstvu policistov, je njegov odvetnik zahteval izločitev sodnice. Vloga je prispela 20 minut pred obravnavo, odvetnik Šobe pa je, kot se je opravičil, pomotoma zapisal, da zahteva izločitev sodnice Bojane Fekonja namesto Dejane Fekonja. Ta je zahtevo za izločitev zavrnila, ker ji je primer dodelil predsednik sodišča, prav tako pa Boris Šuštar tokrat nastopa kot priča. Odvetnik Jure Snoj je namreč zahteval njeno izločitev tudi zato, ker je že sodila v pimeru Šuštar. Pri tem je okarala odvetnika, da zlorablja procesna pravila.

Pripor se mu bo štel v morebitno zaporno kazen Sodnica je s sklepom zavrnila tudi zahtevo Šobe po preklicu pooblastila odvetniku po uradni dolžnosti, nato pa se je za trenutek posvetila medijem, ki smo vsi po vrsti napačno navajali, da se Šobi pripor v tujini ne bo štel v primeru obsodilne zaporne kazni. "Za to je kriva nesposobnost naše tiskovne predstavnice, o čemer sem obvestila predsednika sodišča. Ves čas, ki ga je preživel v priporu tako doma kot v Kanadi, se mu bo ob morebitni zaporni kazni štel v kazen," je pojasnila sodnica.

Odvetnik je z vlogo protestiral tudi zoper spremenjeno obtožnico. Po njegovem mnenju sprememba obtožbe ni mogoča, ker je to v nasprotju z meddržavnim sporazumom o izročitvi, saj je bila izročitev opravljena le za dejanja, ki se mu očitajo v obtožbi. Okrožna državna tožilka Jožica Boljte Brus je ocenila, da ni kršeno načelo specialnosti, saj mu še vedno očita lažnivo dejanje pomoči nadaljevanega kaznivega dejanja zlorabe položaja, je pa za Šobo ugodnejše: "Modifikacija je bila potrebna, ker je bil postopek zoper Šobo zaradi bega izločen in ker je, če karikiram, minilo več kot tri mesece od zadnje obravnave."

Tožilka: Zaradi izogibanja postopku je Šoba zdaj na boljšem Poudarila je se, da je zaradi izogibanja postopku Šoba zdaj na boljšem, saj "je bilo treba del obtožnice zaradi absolutnega zastaranja umakniti". Sodnica je spremenjeno obtožbo dovolila, zato jo je tožilka prebrala. V obtožbi mu tako tožilstvo očita, da je naklepoma pomagal pri zlorabi položaja med razpisi za denarno pomoč na ministrstvu za gospodarstvo. Sodeloval naj bi tako, da je ministrstvo za gospodarstvo na podlagi razpisov iz leta 1998 in 1999 podjetjem podeljevalo sredstva v zameno za to, da se del sredstev nato vrne Šobi in nekdanjemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo Borisu Šuštarju.

Kot je povedala tožilka, je Šoba vodil evidenco prijavljenih družb na razpise, na datotekah v računalniku pa naj bi imel tudi zapisano, koliko denarja bodo morali odstopiti. Del zneska, pridobljenega na razpisu, se je nato po navedbah iz obtožnice vračalo s pomočjo Šobovega podjetja GSP, ki je izdajalo fiktivne račune za nikoli opravljene storitve. Podjetje GSP je nato denar nakazovalo na Šuštarjev račun.

Vsi si želijo čimprejšnjega konca sojenja Šoba se po prebrani obtožbi po nasvetu odvetnika, ki mu je z roko nakazal molk, ni zagovarjal, zato je sodnica odredila branje vseh izjav,ki jih je podal v preiskavi ter med sojenjem Šuštarju in preostalim. V teh izjavah je krivdo zanikal in se izrekel za nedolžnega. Sicer pa si udeleženci sojenja želijo, da bi se zadeva čim prej končala, s čimer se sodnica strinja, a, kot je pojasnila, brez zaslišanja preostalih šestih, ki so že bili obsojeni v tej zadevi, ne bo šlo. Računa, da bo potrebnih vsaj sedem obravnav. Naj spomnimo, da je bil postopek med sojenjem v zadevi Šuštar zorep Šobo izločen, zato mu zdaj sodijo ločeno.