Sreda,
5. 11. 2014,
14.46

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 5. 11. 2014, 14.46

8 let, 8 mesecev

Zaporne kazni za mednarodne razpečevalce drog

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Po več kot dveh letih se je na ljubljanskem okrožnem sodišču z zapornimi kaznimi končal kazenski postopek zoper šesterico, obtoženo mednarodne prodaje droge.

Ker so tik pred koncem sojenja in ob spremenjeni, milejši obtožnici obtoženi krivdo priznali, jim za zapahe ne bo treba za 15 let, kolikor je najvišja zagrožena kazen, temveč povprečno za štiri leta. "Ne rad moraliziram," je po izreku kazni povedal sodnik Srečko Škerbec, "pa vendar predlagam, da se ne vidimo več."

Naj spomnimo, da so septembra leta 2012 kriminalisti v sodelovanju z oddelkom za boj proti organiziranemu kriminalu v Srbiji aretirali člane mednarodne hudodelske združbe, ki naj bi se ukvarjala s prepovedano drogo.

V njihove lovke se je ujela šesterica iz Slovenije, in sicer 39-letni Dejan Kefert, 42-letni Fredi Kukovec, 42-letni Jakob Bergant Jaki , brata, 40-letni Anton in leto dni mlajši Simon Lucaj, ter Slaviša Kojadinović.

Slovenci naj bi po obtožnici v sodelovanju z državljani Srbije in Črne gore trgovali z večjo količino heroina iz Turčije in kokaina iz Južne Amerike.

V povprečju štiri leta za zapahe Ker so po dolgotrajnem kazenskem postopku priznali krivdo, je tožilstvo zanje predlagalo milejše kazni. Za Keferta je predlagalo štiri leta in 11 mesecev zapora ter stransko denarno kazen 9.000 evrov, za Antona Lucaja štiri leta in osem mesecev zapora ter 6.400 evrov stranske denarne kazni, za Kukovca pa štiri leta in štiri mesece zapora ter stransko denarno kazen 5.600 evrov.

Za Simona Lucaja je predlagalo štiri leta in deset mesecev zapora ter denarno kazen 8.200 evrov, za Kojadinovića tri leta in 11 mesecev zapora ter stransko denarno kazen 6.000 evrov, za Berganta pa dve leti in 11 mesecev zapora ter stransko denarno kazen 1.600 evrov.

Tožilstvo je predlagalo tudi podaljšanje pripora do pravnomočnosti sodbe. Obramba obtoženih je zahtevala izrek nižjih zapornih kazni in hišni pripor do pravnomočnosti sodbe.

Sodnik sledil tožilcu, za tri mesece znižal kazni za Simona Lucaja in Berganta Sodnik oziroma senat je večini predlogov tožilstva sledil, po tri mesece pa je znižal kazni za Simona Lucaja in Berganta, ker je presodil, da je bila njuna vloga manjša, kot so bile vloge drugih obdolženih.

"Bergant je bil že večkrat kaznovan, kar je nesporno oteževalno, a sodeloval je le pri enem kaznivem dejanju. Denar je šel v Dominikansko republiko, nazaj pa ni prišlo nič," je razložil sodnik.

Kukovec in Kojadinović sta begosumna V kazen se obdolženim šteje tudi čas, ki so ga preživeli v priporu, kjer so že vse od leta 2012. Je pa senat sledil nekaterim predlogom obrambe glede odprave pripora. Za rešetkami še naprej ostajata Kukovec in Kojadinović, in sicer tako zaradi begosumnosti kot zaradi ponovitvene nevarnosti.

"Oba sta precej mobilna po vsej Evropi, Kukovec ima partnerico v Srbiji, poleg tega so ga iskali s tiralico in prijeli v Avstriji, zato sta begosumna. Obstaja pa tudi ponovitvena nevarnost, saj sta oba že bila obsojena ravno zaradi kaznivih dejanj v zvezi s prepovedano drogo. Kukovec je odsedel na Norveškem, Kojadinović v Sloveniji," je še povedal sodnik.

Bergant od danes na prostosti Popolnoma prost – če ne bi dobil poziva za prestajanje kazni za neko drugo zadevo na novogoriškem sodišču – bi bil Bergant, ki mu je senat z današnjim dnem pripor odpravil. Kot je pojasnil sodnik, je zdaj prisojeno kazen s priporom skoraj v celoti prestal.