Petek,
15. 7. 2011,
13.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 15. 7. 2011, 13.35

8 let, 8 mesecev

Vrhovno sodišče glede pripora očeta koroške deklice še ni odločilo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Dvaindvajsetega julija bo minilo mesec dni, odkar je sodnik zaradi suma kaznivega dejanja odvzema otroka odredil pripor za očeta koroške deklice.

"Gre za nenavaden postopek, morda precedenčen primer, ker je odrejen pripor iz razloga ponovitvene nevarnosti. Gospod namreč ni bil še nikoli do zdaj kaznovan, poleg tega gre za resnično nekonstruktivno odločitev, saj je punčka zdaj brez matere in brez očeta. Gre za protipravno stanje. Vsekakor se bo prihodnji teden vedelo, ali mu bo pripor odpravljen ali podaljšan," je za SiOL povedal Iztok Drozdek, ki poleg Čeferinovih brani očeta koroške deklice. Naslednji teden preiskava, odvetnik se je nanjo pritožil Kot je znano, oče štiriletne punčke kljub pravnomočni sodbi o predodelitvi otroka materi slednje ne želi izročiti, saj še ni ovržen sum domnevne spolne zlorabe s strani njenega dedka. Ko je namreč državni tožilec na podlagi delnega in nepopolnega mnenja izvedenk, kot pravijo v svetovalnici Akcija!, ocenil, da ni bilo spolne zlorabe in je odstopilo od pregona, je oče kot subisidarni tožilec postopek sprožil sam. Poleg tega poteka tudi civilni postopek za predodelitev otroka nazaj k očetu, in sicer vsaj za čas, da se brez dvoma razjasni, ali je spolna zloraba bila ali ne. V teku je torej kazenski postopek, saj je senat slovenjgraškega okrožnega sodišča potrdil sklep o preiskavi, ki naj bi jo uvedli naslednji teden, oče pa ostaja v mariborskem priporu. "Zoper pripor sem vložil zahtevo za varstvo zakonitosti in zdaj čakamo odločitev sodišča. Včeraj pa sem vložil tudi ustavno pritožbo zoper uvedbo preiskave, saj je preiskovalni sodnik z odreditvijo pripora posegel v ustavne pravice moje stranke," je pojasnil Drozdek. Pričakuje, da bo vrhovno sodišče čim prej odločilo o priporu in ga odpravilo, "saj to ni v skladu s koristi otroka". Na vrhovnem sodišču pojasnjujejo, da o zahtevi še niso odločili: "Prejeli smo dve zahtevi za varstvo zakonitosti zoper sklep o odreditvi pripora, in sicer 8. julija 2011 in 12. julija 2011." Očitno sta jo v imenu očetu pošiljala oba njegova odvetnika.

Drozdek: Ne gre za klasični kriminal, zato bi morali vsi ravnati bolj tankočutno Meni še, da bi morali zaradi koristi otroka, ker ne gre za klasično kriminalno dejanje, skupaj stopiti tako policija, tožilci kot sodišče in z večjo tankočutnostjo in odprtim postopkom skušali doseči, "da bi se sprti strani vsaj malo zbližali v korist otroka", saj je "očitno, da se interesi očeta, mame, dedka in državnih organov med seboj izključujejo".

Sicer pa je Drozdek zahteval tudi izločitev slovenjgraške sodnice, ki je vodila prvi predodelitveni postopek, zdaj vodi tudi drugega. Bila je še članica senata, ki je potrdila policijsko pridržanje za očeta, in tudi članica senata, ki je potrdil pripor. "Gre za to, da želimo doseči čim večjo objektivnost. Ne trdim, da gospa ne sodi pošteno, a če si človeka pred tem že trikrat obsodil, zakaj bi četrtič ravnal drugače," se sprašuje Drozdek in dodaja, da zato obstaja dvom. A predsednica slovenjgraškega sodišča je njegovo zahtevo zavrnila.

Direktor sodišča: Odločitve sodišča so poštene in objektivne "Na okrožnem sodišču v Slovenj Gradcu je zasedenih sedem sodniških mest, tako da sodniki odločajo na več področjih. Predsednica sodišča in tudi sodniki odločajo v kazenskih zadevah o predlogih obrambe kot tudi tožilstva samostojno, v skladu z veljavno zakonodajo. Odločitve predsednika sodišča in sodnikov so poštene in objektivne, zato ni utemeljenega razloga za izločitev sodnika ali sodišča," je na vprašanje, ali ne bi mogel zadeve prevzeti kateri drug sodnik in ali ni najmanj nehigienično, da o vseh zadevah vedno odloča ena in ista oseba in se tako ustvarja dvom o nepristranskosti, odgovoril direktor sodišča Zvonko Ulcelj.

Vprašanja smo naslovili tudi na tožilstvo, saj se v več zadevah na drugi strani pojavlja ista tožilka, vendar pa se s tožilstva na naša vprašanja, ko smo jih spraševali tudi o razlogih za pripor, niso odzvali.

Munc: Oče je v priporu, ker ščiti deklico Se je pa odzval Matic Munc iz Akcije!: "Tožilstvo je zahtevalo pripor za očeta koroške deklice in ga tudi doseglo brez jasne argumentacije pripornih razlogov. Lahko rečem, da je oče v priporu, ker je ščitil deklico. Tega ne pravim na pamet, saj je tudi namestnik varuhinje človekovih pravic Tone Dolčič javno povedal, da je izvajanje konvencije o otrokovih pravic neposredno in oče jo izvaja. Zaradi tega je končal v mariborskem priporu; ker sum spolne zlorabe še vedno ni zavržen ali potrjen in je svojo hčerko zaščitil."

Zanima ga tudi, kako bi deloval povprečni slovenski ljubeči starš v takem položaju? "Na moj poziv po mediaciji v tej zadevi se nobena izmed državnih institucij ni odzvala, le urad varuha je sporočil, da takšne naloge zaradi svoje nadzorne funkcije ne more prevzeti. Tedni tečejo, 'status quo' je očiten, nihče ne naredi ničesar in vsi se distancirajo od primera." Sprašuje se tudi, kako je mogoče, da slovenjgraško tožilstvo trdi, da so vsi postopki zaključeni, če je civilno sodišče v Slovenj Gradcu narok za predodelitev deklice sklicalo v avgustu.

Sicer pa medtem policisti svoje aktivnosti še naprej usmerjajo v iskanje deklice. Očetu, ki naj bi deklico izločil iz socialnega okolja in tako povzročal slabšanje njenega duševnega in telesnega razvoja, pa tudi zato, ker ji preprečuje stike z materjo, grozi do pet let zapora.