Torek,
23. 7. 2013,
8.37

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 7. 2013, 8.37

8 let, 6 mesecev

V mariborski Surovini se trudijo, da ne bi znova zagorelo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Pogorišče v mariborski Surovini je v celoti pod nadzorom. Zdaj se gasilci in vodstvo podjetja dogovarjajo, kako zagotoviti nadzor, da ne bi znova zagorelo.

"Imamo še nekaj malih žarišč, ki se pojavijo takrat, ko razgrnemo odpad, ki je tu. A zadeva ni takšna, da bi nam pobegnila v kakršno koli dimenzijo večjih požarov," je danes pojasnil vodja občinske službe za zaščito in reševanje Slobodana Stojanovića.

Za nekaj dni bodo postavili požarno stražo Kot pravi, ni več nevarnosti, da bi se ponovno razvil večji požar, je pa treba v naslednjih dneh zagotoviti požarno stražo, ki bo nadzirala pogorišče. To bodo v podjetju postavili skupaj z gasilci.

Trenutno je na območju še okoli 30 gasilcev, medtem ko jih je prvi dan pri gašenju požara sodelovalo tudi več kot 200. Po Stojanovićevih besedah bo sedaj glavno vlogo pri nadzoru nad območjem prevzelo vodstvo podjetja Gorenje Surovina.

Gasilci še gasijo posamezne zasevke tlednja Direktor Jure Fišer je pojasnil, da že ves dan z gasilci gasijo posamezne zasevke tlenja na deponiji odpadkov. "S to aktivnostjo bomo nadaljevali tudi preko današnje noči in v kolikor jutri ne bo nobenih znakov, da bi se požar lahko nadaljeval, bomo uvedli 24-urno protipožarno stražo," je pojasnil. Ocene škode še nimajo. Vzrok požara bodo ugotavljali kriminalisti, a so na kraju požara temperature še vedno tako visoke, da pričetek ogleda še ni mogoč. Prav tako se ob tlenju sproščajo plini in dim, kar preiskovalcem onemogoča varno delo. "Težko je napovedati, kdaj se bo ogled lahko pričel, po vsej verjetnosti pa šele jutri ali še kasneje," je pojasnil tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor Miran Šadl.

Na Arsu potrdili, da je podjetje imelo vsa potrebna dovoljenja Na Agenciji RS za okolje so za STA potrdili, da je podjetje Gorenje Surovina imelo za izvajanje dejavnosti vsa potrebna dovoljenja. "Ali so dejavnost izvajali v skladu z njimi, pa je pristojnost nadzornih služb, to je Inšpekcije za okolje in naravo," so navedli.

Letos sta bila na lokaciji izvedena dva inšpekcijska pregleda, zadnji v juniju. Takrat so bile po navedbah ministrstva za kmetijstvo in okolje ugotovljene nekatere nepravilnosti glede odvajanja odpadne padavinske vode ter ureditve skladišča odpadkov na prostem.

Gorenje Surovini se je na lokaciji dovolilo skladiščenje odpadkov v količini, kot je celoletna dovoljena količina odpadkov namenjena predelavi. "Omenjene količine v času pregledov pri zavezancu niso bile presežene," so pojasnili na ministrstvu.