Ponedeljek,
20. 5. 2013,
12.01

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 5. 2013, 12.01

8 let, 8 mesecev

Sušniku za priznanje dve leti zapora

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mitja Sušnik, obtožen nadaljevanega kaznivega dejanja pomoči h goljufiji in pomoči k zatajitvi finančnih obveznosti, je s tožilstvom sklenil dogovor in krivdo priznal.

Kot je na današnjem predobravnalnem naroku povedal tožilec Boštjan Jeglič, sta z Mitjem Sušnikom 16. maja sklenila sporazum o priznanju krivde. Za nadaljevano kaznivo dejanje pomoči pri goljufiji je za Sušnika predlagal leto in deset mesecev zapora, za pomoč pri zatajitvi finančnih obveznosti pa šest mesecev zapora, in predlagal enotno kazen dve leti zapora, kriti pa mora tudi svoj del sodnih stroškov.

Sušnik že obsojen zaradi goljufije Tožilec je sodišče pozval, naj pri izreku kazni današnjo kazen združi s pravnomočno sodbo višjega sodišča v Ljubljani, ki je Sušnika prav tako zaradi kaznivega dejanja goljufije obsodilo na štiri leta zapora in stransko denarno kazen v višini 313 obrokov po 32 evrov. Višje sodišče mu je namreč po pritožbi na sodbo okrožnega sodišča, ki mu je prisodilo dve leti in pol zapora, kazen celo zvišalo, kar se zgodi v izjemnih primerih. Okrožna sodnica Andreja Sedej Grčar je tako Sušniku odmerila enotno kazen pet let in deset mesecev zapora.

Še kakšno priznanje? Naj spomnimo, da je Sušnik prvi od šesterice obdolženih, ki jih 81 strani dolga obtožnica bremeni sodelovanja pri fiktivnih transakcijah pri preprodaji dveh luksuznih jaht, ki je dejanje priznal. Do zdaj se je za nedolžnega izrekel Damjan Metelko, ki mu obtožnica očita dve kaznivi dejanji pomoči pri goljufiji in utajo davkov – a Metelko dokazuje, da tisti čas, ko so bili spisani računi, sploh ni bil več zaposlen v družbi Savon, medtem ko se preostali kljub trem razpisanim predobravnalnim narokov na sodišču še niso pojavili. Res je sicer, da sta Rok Snežič in Nenad Đukić, znana mariborska podjetnika, podala ugovor zoper obtožnico, kar se šteje, kot da krivde ne priznata, kljub temu se morata o tem izreči tudi ustno.

Obtožnica Đukiću in Snežiču očita po dve kaznivi dejanji goljufije in en poskus, pranje denarja in napeljevanje k temu dejanju ter davčno zatajitev. V isti obtožnici so se poleg Snežiča, Đukića, Metelka in Sušnika znašla še Tadej Redžep, ki je obdolžen goljufije, in Davorin Kranjc, obdolžen pranja denarja.

Danes bi se sicer o svoji krivdi moral izreči še Kranjc, a je poslal pisno opravičilo, da je zbolel, zaradi česar sodnica naroka ni opravila, temveč ga je preložila na 6. junij.

Fiktivni posli Snežič in Đukić sta se aprila 2010 znašla v odmevni kriminalistični preiskavi. Skupaj z drugimi obdolženimi naj bi s fiktivnimi posli s slamnatimi podjetji oziroma s tako imenovanimi missing traderji leta 2008 organizirala in izpeljala fiktivno preprodajo dveh luksuznih jaht znamke Atlantis. Pri tem sta po trditvah tožilstva od davčne uprave zahtevala vračilo davka na dodano vrednost (DDV) in ga v dveh primerih tudi dobila, čeprav missing traderji, prek katerih naj bi poslovala, DDV-ja sploh niso plačali.

Eno jahto naj bi si izmislili Pri vsakem lažnem poslu naj bi državo oškodovala za več sto tisoč evrov DDV-ja – skupaj naj bi šlo za okoli 600.000 evrov –, s (pre)prodajo izmišljene luksuzne jahte Dominator, ki menda sploh ni obstajala, pa sta si po prepričanju preiskovalcev poskusila pridobiti še pol milijona evrov, a v tem primeru neuspešno.

Septembra lani, dobri dve leti po tem, ko so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada na podlagi odredb preiskovalnega sodnika izpeljali obsežne hišne preiskave na območjih policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje, Krško in Koper, je specializirano državno tožilstvo po končani sodni preiskavi zoper šesterico vložilo obtožbo. Zoper Snežiča in Ðukića ves čas postopka velja sklep o začasnem zavarovanju zahtevka za odvzem premoženjske koristi.

Še v drugem postopku Zoper Snežiča in Ðukića poteka tudi sodna preiskava zaradi identičnih dejanj iz leta 2007, in sicer zaradi kaznivih dejanj zatajitve finančnih obveznosti, goljufije in ponarejanja listin.