Petek, 12. 10. 2012, 14.00
8 let, 8 mesecev
Sodišče Fermetovi včeraj izplačalo dosojeno odškodnino
V torek smo objavili prispevek o Ireni Ferme, nekdanji višji pravosodni svetovalki, zdaj odvetnici, ki so jo na sodišču odpustili po 17 letih dela, ker ni želela opraviti preventivnega zdravniškega pregleda. Zaradi redne odpovedi je pravico poiskala na delovnem in socialnem sodišču, kjer je višje sodišče ugotovilo, da je bila odpoved nezakonita, zato so ji s sodbo prisodili tudi odškodnino in izplačilo dveh oziroma treh plač. Istega dne smo na predsednika sodišča naslovili vprašanje, zakaj ji delodajalec še ni izplačal dosojene odškodnine glede na to, da je sodba sodišča znana že od septembra, rok za izplačilo pa je bil osem dni. Okrožno sodišče v Ljubljani je sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča od državnega pravobranilstva prejelo 18. septembra 2012 in takoj pristopilo k izvršitvi sodbe, pravijo na sodišču. "Ker je bilo s sodbo tožnici poleg odškodnine dosojeno tudi izplačilo plače, od katere mora sodišče odvesti tudi predpisane davke in prispevke, je bilo treba plačo obračunati v računovodskem sistemu MFERAC, ki ga uporablja tudi sodišče. To je tudi razlog, da je bilo izplačilo plače izvršeno pozneje, to je 11. oktobra 2012, o čemer je bila obveščena tudi tožnica prek državnega pravobranilstva," so pojasnili na sodišču.
Vrhovno sodišče o reviziji sicer še ni odločilo, vložena revizija pa ne zadrži izvršitve sodbe višjega sodišča, zato so Fermetovi včeraj nakazali prisojeno odškodnino in plače.
Po njenem mnenju je šlo za načrtna, sistematična dejanja takratnega vodstva sodišča, ko se je nad njo izvajal pritisk in "se me je na vse mogoče načine oviralo pri delu, na drugi strani pa opuščalo uvedbo službenega nadzora zaradi očitno nedopustnih in nezakonitih dejanj nekaterih drugih, ki so dušila delo tedanjega mladinskega kazenskega oddelka Okrožnega sodišča v Ljubljani, ta dejanja pa imajo brez dvoma tudi elemente uradno pregonljivih kaznivih dejanj, vendar se doslej nikomur od odgovornih na navedenem sodišču ni zgodilo nič. Nekaterim se je za takšno delo celo omogočalo napredovanje namesto sankcioniranja".