Torek,
27. 11. 2012,
15.49

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 11. 2012, 15.49

8 let, 8 mesecev

Preobrat v zadevi Kavec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji hokejist Ignacij Kavec od danes na prostosti, njegov sin Andrej v hišnem priporu.

Današnja priča domnevnega oškodovanca Petra Bertonclja postavila na laž, o priznanju dolga tudi podpis Bertonclja v črni knjižici Ignacija Kavca. "Petra Bertonclja poznam že iz osnovne šole, z njim sem sodeloval tudi poslovno. Ker je naše družinsko podjetje skoraj uničil, požrl nam je zdravje, psihično nas je povsem uničil, saj nam je dolžan okoli 750 tisoč evrov, sem ga pred pol leta tako kot direktor podjetja kot fizična oseba ovadil policiji," je iz priče Matjaža T. kar bruhalo. Priča: Bertoncelj me je klical, naj pričam, da mu je Andrej grozil Hotel je povedati vse in še več, in sicer tudi o drugih dveh domnevnih oškodovancih, Matjažu Skobetu in Romanu Gombocu, o njihovih denarnih mahinacijah, o tem, kako so imeli za vsakogar svojo zgodbo, kako bodo poplačali svoje dolgove. Povedal je, kako se je z Bertoncljem dobil v nekem lokalu, kamor je Bertoncelj pripeljal tri obritoglavce, ki so mu grozili, da naj pozabi na svoj dolg. "Klical me je tudi, da naj pričam, kako je njemu Andrej Kavec grozil," je pojasnila priča, šokirana, ko so mu odvetniki povedali, da o ovadbi zoper njega že od lanskega novembra razmišlja tudi Bertoncelj. "Šele zdaj ugotavljam, kako prav sem storil, da sem ga ovadil, sicer bi lahko za svoj denar končal na zatožni klopi kot Kavec," je povedala priča. Kot je znano, sta se na zatožni klopi znašla nekdanji jugoslovanski reprezentant v hokeju Ignacij Kavec in njegov sin Andrej, ki jima tožilstvo očita nadaljevano kaznivo dejanje izsiljevanja na škodo dveh oškodovancev, Andreju pa še poskus izsiljevanja tretjega oškodovanca. Po obtožnici naj bi obdolžena leto in pol, ob enem dogodku tudi s pištolo, oškodovancem grozila in jih tudi telesno poškodovala. Tožilstvo je prepričano , da je moral Bertoncelj obdolženima vrniti kredit v višini 130 tisoč evrov, čeprav jima ni bil nič dolžan. Ker ga je bilo strah, je skušal zbrati ta denar, je navajalo tožilstvo. Izročenega denarja, pod grožnjami, je bilo za 95 tisoč evrov, dobivali pa so se na raznih lokacijah v Ljubljani, med drugim tudi v Klubu zdravje, na naslovu katerega je registrirano tudi podjetje Ignacija Kavca Vevico, d. o. o.. Drugi oškodovanec je po mnenju tožilstva zaradi groženj obdolženima izročil tisoč evrov, pri tretjem oškodovancu pa je ostalo le pri poskusu. Oškodovanec Bertoncelj prek svojega pooblaščenca od obdolženih sicer zahteva tudi povrnitev denarja, kar je sicer predlagala tudi tožilka.

"Leta 2008 sem prodal nepremičnine na Prušnikovi Primožu Tramtetu in Ireni Oblak za 480 tisoč evrov. Nakazala sta mi le 220 tisoč evrov kupnine, preostalo pa sta potrebovala za transakcije. Notar je rekel, da lahko dobi dober kredit, Oblakova pa me je prosila, če lahko polovico odkupim nazaj. Ko mi je Oblakova pokazala opomin z banke, sem na SKB odšel s svojim odvetnikom in šele takrat izvedel, da je Tramte dobil kredit v višini 380 tisoč evrov, 130 tisoč pa je dobil Peter Bertoncelj, torej sta skupaj dobila 510 tisočakov. Ker Tramte ni plačeval kredita, sem ga poklical, a mi je zagotovil, da bom že dobil stanovanje nazaj," je svojo zgodbo na eni od obravnav pojasnil Ignacij.

Podpis o priznanju dolga v črni knjižici No, z vsako obravnavo na sodišču in z vsakim pričanjem se vse bolj nakazuje, da je Bertoncelj precej ljudem dolžan denar, "jaz poznam najmanj 50 upnikov, in to za velike vsote," je potrdila tudi današnja priča. Kot se je izkazalo med dosedanjim sojenjem, je Bertoncelj Kavca ovadil po tistem, ko so njega ovadili na Banki SKB, kjer naj bi imel, tako je povedala današnja priča, človeka, ki naj bi mu urejal ugodne kredite. Dejstvo je namreč, da Bertoncelj ni zaposlen, ima pa v Sloveniji pet računov in najmanj tri v tujini, na njih pa se obračajo milijoni.

Zagovornik Ignacija Kavca je danes vložil listinski dokaz, da je Banka SKB zoper Ireno Oblak sprožila postopek izterjave za kredit, ker je bila prezadolžena še pred odobritvijo drugega kredita. "V spis pa tudi vlagam original črno knjižico, last Ignacija Kavca, kjer si je redno vpisovala vse, kar se mu je dogajalo na dnevni ravni. Zapis z dne 20. februar 2011 dokazuje, da Peter Bertoncelj priznava, da je Ignaciju dolžan 120 tisoč evrov," je povedal Grobelnik in v spis vložil še dnevnik iz leta 2010, kjer je še nekaj zapisov o predmetni zadevi. Presenetil je tudi s tem, da je zoper Bertonclja, Ireno Oblak in Primoža Tramteta v imenu svoje stranke v spis vložil kazensko ovadbo. Ignacij na prostost, Andrej v hišni pripor Državna tožilka je novim dokazom oporekala v smislu, da se še enkrat povabi Bertonclja, ki bo povedal, ali je podpis v črni knjižici njegov, poskušala pa bo tudi pridobiti ovadbo, ki jo je zoper Bertonclja vložila današnja priča. "Kar zadeva knjižico, me zanima, zakaj je bila predložena šele danes. Obdolženi je že nekaj časa doma, lahko bi jo prinesli že prej," je ugovarjala, a je Grobelnik povedal, da jo je zaradi kupa zapiskov Ignacij Kavec našel šele včeraj.

Oba zagovornika, tako Grobelnik kot Andrejev zagovornik Janez Koščak, sta sodniku predlagala, da njuna klienta izpusti iz pripora. "Glede na vse izvedene dokaze sem trdno prepričan, da ni več utemeljenega suma, da bi moja stranka storila očitano kaznivo dejanje. Poleg tega podpis Bertonclja materialno dokazuje priznanje tega dolga, kar pomeni, da kaznivega dejanja ni bilo in ga ne more biti," je povedal Koščak, ki je poudaril, da se je še enkrat izkazalo, da se je domnevni oškodovanec debelo zlagal.

Sodnik se je odločil, da v začetku januarja na sodišče še enkrat povabi domnevnega oškodovanca, ki ga bo soočil z današnjo pričo Matjažem T. "Prav tako sem odločil, da se Ignacija Kavca izpusti iz hišnega pripora, Andreju Kavcu pa se za zdaj pripor nadomesti s hišnim priporom," je povedal sodnik Srečko Škerbec.