Ponedeljek,
27. 2. 2012,
16.18

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 2. 2012, 16.18

8 let, 8 mesecev

Predsednik sodišča: To je šola za vse, ki ignorirajo odločbe sodišč

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik okrožnega sodišča Anton Panjan se je odzval na pisanje medijev o družini Vaskrsić iz okolice Litije, ki je zaradi dolga 124 evrov ostala brez hiše.

"Način poročanja medijev daje slutiti, da je sodišče odločalo brez vsake empatije. Goli podatki sicer to opravičujejo, torej da je zaradi 124 evrov dolga družina ostala na cesti oziroma brez hiše," je uvodoma dejal Panjan.

Zaradi dolga 124 evrov na cesto Naj spomnimo: petčlanska družina Vaskrsić iz Praprošč se bo morala 16. marca izseliti iz lastne hiše, ker jo je litijska sodnica Janja Kovač prodala na javni dražbi zaradi dolga 124 evrov. Toliko je znašal dolg do podjetja Vodovod-Kanalizacija za čiščenje gnojne jame.

Mediji so pisali, da je bila sporna dražba hiše, saj bi lahko sodnica pred dražbo hiše odredila rubež premičnin družine oziroma trganje zneska z bančnega računa Zorana Vaskrsića, ki je bil ves čas zaposlen in je redno prejemal plačo.

67 postopkov izvršb, kjer je dolg manjši od sto evrov Kot je pojasnil Panjan, je bilo ravnanje sodnice povsem pravilno in zakonito, kar je presodilo tudi višje sodišče. "Sodišče drugačnega ravnanja ni imelo na voljo, saj je upnik gospodar postopka v civilnih zadevah, kar izvršilni postopek je. O tem, kar upnik predlaga, sodišče odloča, samo pa ne more predlagati ničesar, čeprav morda ve, da bi bilo treba stvari drugače izpeljati. Izvršiteljeva izvršba na premičninah je bila neuspešna, zato se je začel postopek z izvršbo na nepremične. Naj povem, da je trenutno odprtih 67 postopkov nepremičninskih izvršb, kjer je glavnica pod sto evrov, zato ta primer ni osamljen," je povedal predsednik sodišča, ki je prepričan, da je to dobra šola za vse, da se sodnih odločb ne ignorira.

Ni bil odziven O tem primeru je višje sodišče odločalo trikrat, Vaskrsič naj bi prejel pet sodnih pošiljk. "Njegove neodzivnosti na pisanje si ni mogoče razlagati drugače, kot da je v izvršbo privolil. Zato ne more kriviti drugih za posledice zgolj lastnega ravnanja. Zganil se je prepozno," je pojasnil.

Zakonodajalec mora spremeniti pravila igre Skratka, kot je povedal Panjan, sodnica ni imela druge izbire, saj je zakonodaja takšna, kot je. Povedal je še, da je okrajno sodišče že predlagalo zakonodajalcu v mandatu prejšnje vlade, da bi se postavil spodnji limit za rubež nepremičnin, a ravno zato, ker je upnik gospodar postopka, zakonodajalec tega ni spreminjal.

Upnik je gospodar postopka "Gre za veliko nesorazmerje, a upnik je legalno diktiral postopke, dolžnik pa je vse skupaj ignoriral, ne glede na absurdnost situacije," je pojasnil. Poudaril je, da je to, ne glede na usodo družine, priložnost, da se naučimo, da se sodnih odločb ne ignorira, saj so posledice lahko hude. Edini pravni zadržek v tem primeru bi bil pravni odlog, ki pa ni bil podan, temveč je bil podan nov zahtevek, je pojasnil Gregor Strojin s sodišča. Če bi bil namreč postopek prej ustavljen, bi sodnica lahko dražbo preklicala.

Na novinarsko vprašanje o tem, kako komentira to, da vabilo na sodišče ignorira tudi eden od poslancev – gre za Branka Mariniča –, je Panjan odgovoril, da vlada od njih zahteva reševanje zadev v okviru šestih mesecev, a hkrati tudi sama prispeva k temu, da se zadeve vlečejo.