Petek, 4. 10. 2013, 16.11
8 let, 9 mesecev
Policija, tožilstvo in informacijska pooblaščenka o objavi prisluhov Tomažu Lovšetu
Znano je, da Dnevnik, ki je ob prvi objavi tudi pojasnil stališče časnika, zakaj je objava v javnem interesu, že ves teden nadaljuje objavljanje prisluhov osumljenemu Tomažu Lovšetu, na to njihovo ravnanje pa zdaj opozarjata tako policija kot informacijska pooblaščenka. Kot so poudarili na policiji, "je varovanje izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov pogoj za uspešen konec postopka".
Pri tem se poskušajo na policiji ograditi od tega, da bi bili prav oni tisti, ki so javnosti posredovali prisluhe: "Policija vse izsledke prikritih preiskovalnih ukrepov po prenehanju izvajanja vedno v celoti preda državnemu tožilstvu oziroma sodišču za potrebe nadaljnjega predkazenskega oziroma kazenskega postopka in tako nima interesa, da bi bili javno objavljeni. Vsaka objava namreč lahko škodi obstoječim ali morebitnim novim kriminalističnim preiskavam, zato policija take objave obsoja in poudarja, da je njen cilj zgolj uspešen konec postopka."
"Po predaji tožilstvu policija ne hrani nobenih posnetkov, oddaja izsledkov pa ne pomeni, da so s tem vse preiskave končane. Tudi v konkretnem primeru so preiskovalci NPU s podajo kazenske ovadbe in poročila državnemu tožilstvu oziroma sodišču posredovali vse izsledke izvedenih prikritih preiskovalnih ukrepov," so zapisali v sporočilu za javnost.
Da bo v okviru svojih pristojnosti ukrepala zoper odgovorne, zaradi katerih so mediji prisluhe sploh dobili, pa je v današnjem pozivu medijem napovedala tudi informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar.
Po njenem mnenju je objava podatkov iz predkazenskih in kazenskih postopkov, v katerih še ni bilo glavne obravnave, sporna, medije pa poziva, naj se ne vpletajo v delo preiskovalnih organov oziroma naj ne posegajo v pravice do varstva zasebnosti in osebnih podatkov posameznikov, ki še nimajo niti statusa obdolženca.
Opozarja tudi, da so za preiskovalne organe pomembni le tisti podatki, ki jih pridobijo s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, ki potrjujejo sum preiskovanega kaznivega dejanja, ter da torej ni nujno, da so vsi ukrepi uporabljeni v postopku. Zato v objavi ne vidi nobenega javnega interesa v tej fazi preiskave oziroma je po njenem mnenju objava celo škodljiva.