Petek, 3. 12. 2010, 19.23
8 let, 8 mesecev
Manojlovićeva toži grško veleposlaništvo
"Po moji oceni je delodajalec Snežani Manojlović kršil najmanj pravice iz delovnega razmerja, kar je bil tudi predmet zahtevka, ki sem ga posredoval Veleposlaništvu Grčije. Gospa Manojlović ni imela sklenjene pogodbe o zaposlitvi, čeprav je bila podlaga za njeno bivanje v RS zaposlitev. Glede zaposlitve v Sloveniji se uporablja pravo RS, zato bi bil delodajalec dolžan tudi tujki priskrbeti vse potrebno v zvezi z zaposlitvijo, prijavo v obvezno pokojninsko in invalidsko ter zdravstveno zavarovanje," je za siol.net pojasnil odvetnik Gregor Zupančič, ki je 15. novembra na delovno in socialno sodišče v imenu svoje stranke zoper Veleposlaništvo Republike Grčije vložil tožbo.
"Kljub prošnjam vsakokratnemu veleposlaniku (zadnji je že tretji po vrsti, op. a.), da se pogodba o zaposlitvi sklene, je vedno prejela le obljube, da je zadeva glede njene zaposlitve urejena," je še zapisal Zupančič. Ko je Manojlovičeva konec leta 2009 zbolela za rakom, je ugotovila, da zdravstveno ni zavarovana in bo morala stroške zdravljenja v višini 6500 evrov kriti sama. Na zavodu za zdravstveno zavarovanje so ji sicer povedali, da je zavedena v evidenci, a zavarovanje zanjo nikdar ni bilo plačano. "Enako velja tudi za pokojninsko zavarovanje in zavarovanje za primer brezposelnosti," še piše v tožbi.
O dogodkih, tudi o incidentu 12. oktobra, ko so jo iz veleposlaništva, kjer je imela Manojlovićeva stalno bivališče, odslovili in jo osebno pospremili v prenočišče Mrak, ker so prejeli dopis njenega odvetnika, ki je veleposlaništvo opomnil, da je treba urediti njen status, je odvetnik obvestil tako inšpektorja za delo kot zunanje ministrstvo, Manojlovićeva pa je o dogodku obvestila tudi policijo.
Po štirih urgencah in več kot mesecu dni smo le dočakali kratek odgovor ministrstva za zunanje zadeve: "Glede primera grškega veleposlaništva v Ljubljani lahko komentiramo, da Dunajska konvencija o diplomatskih odnosih (1961) obvezuje vse osebe z diplomatskim statusom k spoštovanju zakonodaje države sprejemnice. V tem okviru pričakujemo, da se bodo tudi možni delovnopravni spori, v katerih bi se kot stranka pojavile osebe z diplomatskim statusom, razreševali v skladu z veljavnimi mednarodnimi pogodbami in slovenskimi predpisi."