Petek,
11. 3. 2011,
13.38

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 3. 2011, 13.38

8 let, 8 mesecev

Kriminalist Slodej že četrtič na odru za priče

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Z zaslišanjem kriminalista Roberta Slodeja, že četrtič, in v nenavzočnosti Ivana Zidarja se je na ljubljanskem okrožnem sodišču končalo sojenje v zadevi Čista lopata.

Tudi tokratna obravnava je minila v duhu prekinitev zaradi odločanja senata o določenih vprašanjih. Tako smo prisotni v dvorani že kmalu po začetku obravnave morali zapustiti sodno dvorano, da je senat ugotovil, da obstajajo pogoji, da se sojenje opravi brez Zidarja. Sodnica Vesna Podjed je že na prejšnji obravnavi postavila izvedenca medicinske stroke, ki naj oceni, ali Zidar, ki naj bi imel operacijo na hrbtenici in se nahaja v bolnišnici, res ni sposoben spremljanja obravnave. "Za izdelavo mnenja je sodišče izvedencu Branku Koritniku postavilo rok, in sicer deset od dneva, ko je zadevo prejel," je pojasnila sodnica. "Naročilo" je dobil 7. marca, rok pa je deset dni. Izvedenec bo ocenil, ali je Zidar zmožen spremljati sojenje Zidarjev odvetnik Aleksander Čeferin je sodišče še enkrat pozval, naj se sojenje opravi v nenavzočnosti, saj se s tem izrecno strinja tudi njegova stranka. "Glede na to, da je izvedenec že pregledal Zidarja, naj sodišče odloči, ali je odsotnost upravičena in prisotnost nujna, in sicer zato, da postopek že v tej fazi ne bi bil obremenjen z bistveno kršitvijo postopka," je povedal Čeferin. Da obstajajo vsi pogoji, da se sojenje opravi, se je strinjala tudi tožilka. Kot je pojasnila sodnica, mora senat za vsako sojenje posebej odločiti, ali je podan pogoj, da se sojenje opravi v nenavzočnosti.

Sodnica zavrnila vse predloge obrambe Danes so odločali tudi o predlogih obrambe na prejšnji obravnavi, da se med drugim še enkrat vpraša ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) glede delne odveze molčečnosti priče Roberta Slodeja. Obramba je prepričana, da ni razloga za izdajo sklepa o izdaji zaščitnih ukrepov in je sodnico pozvalo, naj še enkrat kontaktira MNZ, češ da je prejšnji odgovor posredoval državni sekretar, medtem ko naj bi za to bila pristojna le notranja ministrica Katarina Kresal. V svojem predlogu je obramba Dušana Černigoja navedla še, da naj se prepovejo stiki med pričo Slodejem in pričama iz Nemčije, torej policije in nemškega komisarja Schaffnerja, ker "je na zadnji obravnavi Slodej povedal, da se je januarja in februarja s pričo pogovarjal glede pisanja neposredno nemški policiji, in sicer zaradi vplivanja na priče".

Slodej sam odloča, na katera vprašanja bo odgovarjal Penko je opozoril sodišče, da "je od priče dolžno zahtevati odgovore na vprašanja, iz katerih vsebinsko izhaja, ne sodijo med zadeve, o katerih ne more govoriti. Če priča sama izbira, na katera vprašanja bo odgovarjala, je po mnenju obrambe v celoti kršena pravica do učinkovite obrambe". Sodišče je po posvetu vse predloge obrambe zavrnilo. Sojenje se je nadaljevalo z zaslišanjem kriminalista.

Sodnica Šubicu prisodila 700 evrov kazni Zagovornik Boruta Farčnika Anton Šubic je Slodeja vprašal, ali ga ni nikoli zanimalo, od kod Urbasu informacija o domnevnem nezakonitem ravnanju. Kot je znano, naj bi Urbas bil tisti, ki je informacijo prenesel v Nemčijo. Slodej je odgovoril, da ga to ni nikoli zanimalo in da se mu tudi ni zdelo čudno, da Urbas tega ni najprej povedal njemu.

Nato je Slodej še pojasnil, da je Schaffnerju po prejetju faksa dejal, da "je zadeva dobra in jo preverjajo", vendar je že malo zatem na vprašanje, ali je Schaffnerju dejal, da policija že dela na tem primeru, odgovoril z "ne". Šubic je nato nadaljeval z vprašanji o poti faksa, ki jih je sodnica zavračala, zato je zagovornik Tomaža Žiberta Mitja Pavšič zaprosil, naj o teh vprašanjih odloča senat. Sodnica mu je zaradi tega prisodila 700 evrov kazni, češ da z vsebinsko istimi vprašanji zavlačuje zasliševanje.

Šubic: Gre za eklatantno kršitev postopka ter pravice do obrambe Ker na številna vprašanja zagovorniki niso dobili odgovora, je Šubic sodnici dejal, da gre za "eklatantno kršitev postopka ter pravice do obrambe", hkrati pa da je "zgrožen zaradi nezakonitega ravnanja predsednice senata". Kljub tem je želel od Podjedove pojasnilo, kako je s predlaganim soočenjem med Slodejem in Urbasom, zaslišanjem Schaffnerja in ali je zaslišanje Slodeja zaključeno. Podjedova je odgovorila, da imajo obtožnico in da so vsi dokazi našteti. Ker sodnica ni želela pojasniti, kaj se bo dogajalo na naslednji obravnavi, je Šubic ugotavljal, da bodo "morda tako utišani kot danes".

"Vprašanja obrambe se ponavljajo" Okrožna državna tožilka Bojana Podgorelec, ki je sodničino ravnanje označila za odločno, je po koncu današnje obravnave izrazila upanje, da je konec zaslišanja kriminalista Slodeja. Tako kot sodnica tudi tožilka meni, da se vprašanja obrambe ponavljajo. Ravnanje obrambe je tako zanjo le zavlačevanje in umik od bistva postopka.

V zadevi Čista lopata so Ivan Zidar, Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič obtoženi sprejemanja in dajanja daril oziroma pomoči pri teh kaznivih dejanjih v povezavi z gradnjo letališkega stolpa na Brniku.