Petek,
22. 2. 2013,
16.30

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 22. 2. 2013, 16.30

8 let, 8 mesecev

Je zapornik v disciplinskem postopku, ker preiskuje domnevne nepravilnosti?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sebastjan Vida, ki med prestajanjem kazni na Dobu dela v Javnem gospodarskem zavodu Pohorje, naj bi prišel do nekaterih podatkov, ki naj bi nakazovali na domnevne nepravilnosti v samem zavodu.

Pri pridobivanju podatkov o JGZ-ju Pohorje Mirna, ki ga kot v. d. direktorja vodi Janez Strmole, je naletel na precej ovir, zato je od prvega oktobra lani vložil večje število pritožb in prijav na različne institucije, na primer upravnemu inšpektorju, informacijski pooblaščenki, URSIKS-u, računskemu sodišču … Ker so mu bile nekatere zahteve pri pridobivanju podatkov zavrnjene s pojasnilom, da gre za tajne podatke, se je obrnil na informacijsko pooblaščenko Natašo Pirc Musar. Ta je njegovim trem pritožbam pritrdila in odločila, da so utemeljene, in sicer zato, ker so njegova vprašanja oziroma zahteve konkretizirane in ker ne gre za gospodarsko družbo, temveč za javni zavod, tako da zdaj prihaja do informacij na takšen način.

Izginotje listin preiskuje policija Vida je na primer zahteval poročilo o službenem potovanju v Nemčijo 2. in 3. novembra lani, prodajne cene v JGZ-ju Pohorje za leto 2013, pogodbo med zavodom in podjetjem, ki odvaža odpadne kovinske ostružke, opilke, prašne delce … Neuradno naj bi namreč v JGZ-ju Pohorje Mirna pripravili določene računovodske listine, ki naj bi jih sežgali, govori pa se tudi, da naj bi neznano kam izginil odpadni material v vrednosti nekaj deset tisoč evrov.

Direktor zapora Dob Jože Podržaj, ki je hkrati tudi predsednik upravnega odbora zavoda, pričakovano navedbe zanika. Trdi namreč, da je bila dokumentacija pripravljena za shranitev v arhiv, ki je v glavnem skladišču. A dokumentacije ni. "Upravni odbor je od zavoda zahteval informacije o tem dogodku. Očitno je, da je nekdo odtujil del dokumentacije, ki jo zdaj zlorablja," je prepričan Podržaj, ki je dodal, da so v zvezi z izginotjem obvestili tudi trebanjske policiste.

Zanimivo je tudi, da je direktor Doba Podržaj hkrati tudi v upravnem odboru JGZ-ja Pohorje, ali gre za navzkrižje interesov, pa naj bi preverjala Komisija za preprečevanje korupcije. Po mnenju direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušana Valentinčiča ne gre: "Podržaj je bil za člana upravnega odbora imenovan s sklepom vlade na podlagi odloka o ustanovitvi Javnega gospodarskega zavoda Pohorje."

Zmanjkalo denarja za plače obsojencev JGZ Pohorje Mirna se sicer ukvarja z izdelovanjem gasilske opreme ter storitvami na področju ulivanja in kovanja barvnih kovin. Ta mesec naj bi jim zmanjkalo denarja za sicer izredno nizke plače obsojencev. Po naših informacijah naj bi, zato da bi pomirili strasti, obsojencem izplačali plače kar iz njihovega depozita, torej iz lastnih prihrankov obsojencev. Pri podatkih o JGZ-ju Pohorje na Ajpesu je zapisano, da je evidentirano pomanjkanje sredstev na računu za poplačilo njegove obveznosti na kar štirih računih pri štirih različnih bankah. Informacije tako o izginotju listin, odpadnem materialu kot o izostanku plač smo želeli preveriti pri direktorju Strmoletu, a ga v petek po telefonu v službi nismo dobili. Kot je pojasnila tajnica, bo dosegljiv v ponedeljek, če ne bo na službeni poti. Trije disciplinski postopki brez postopkov In če se vrnemo k obsojencu Sebastjanu Vidi. Ta si je namreč s tem, ko je dregnil v osje gnezdo, nakopal kup nevšečnosti. Po njegovem prepričanju so zoper njega uvedli tri ukrepe zaradi domneve kršitve discipline, pri čemer naj ne bi bil uveden disciplinski postopek, je pa zaradi tega ob nekaj zaporskih ugodnosti. Pri pregledu naj bi mu zasegli rokavice, ki jih pri delu uporablja že nekaj časa in do pregleda niso predstavljale problema, odgovorni pa menijo, da bi mu lahko omogočile pobeg iz zapora. A če bi Vido imeli za begosumnega, ga ne bi premestili v drug oddelek, temveč v prvega, kjer je poostren režim varovanja.

"Tukaj pač ni zgodbe," je prepričan Podržaj. "Pregled je bil rutinski in je bil opravljen tudi pri drugih, saj gre za običajne preventivne varnostne ukrepe. Disciplinski postopek je bil uveden in določeno je bilo, da se ga obravnava tretmansko, kar je običajna praksa in ni v nasprotju z zakonom. Disciplinski postopek se lahko izpelje, ni pa nujno," je zapisal Podržaj in dodal, da rokavic pred tem pač niso našli.

Varuh ugotavlja sistemske kršitve Zaradi postopkov se je Vida pritožil in obvestil tudi varuhinjo človekovih pravic, ki je upravo zapora pozvala, naj zadeve pojasni. "Ugotovitve, ki jih navaja varuh, so sistemske narave, zato terjajo sistemsko obravnavo, saj posegajo v morebitne spremembe, vezane na obravnavo zaprtih oseb," ugotavljajo na upravi, kjer dodajajo, da bodo ugotovitve varuha predstavili vsem zavodom in sprejeli določene odločitve. Tudi v Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so prejeli pritožbo Sebastjana Vide in jo še rešujejo. Sicer tudi v letnem poročilu na upravi ugotavljajo, da so obravnavali posamične postopke sankcioniranja obsojencev mimo disciplinskih postopkov, poudarjajo pa, da si obsojenci napačno razlagajo ugodnosti oziroma sankcijo. "Velikokrat in povsem napačno kot sankcijo razumejo neodobritev ugodnosti, ki jih direktor zavoda lahko podeli za aktivno prizadevanje in doseganje uspehov pri izpolnjevanju osebnega načrta ter spoštovanje hišnega reda," pravijo na upravi.