Torek,
11. 9. 2012,
17.48

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 11. 9. 2012, 17.48

8 let, 8 mesecev

Hartman in Koselj pred višjega sodnika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Leto dni po sodbi, s katero so Andreja Hartmana zaradi pomanjkanja dokazov oprostili, njegovega kolega Miho Koselja pa obsodili na devet mesecev zapora, bo o pritožbi presojalo višje sodišče.

Spomladi 2010 so Miho Koselja in Andreja Hartmana, znanega iz odmevnega primera Gorenjska heroinska naveza iz časa pred dobrim desetletjem, ko je bil obsojen kot vodja združbe, ki je iz Bolgarije na zahod vozila s heroinom polnjeno zelenjavo, aretirali zaradi izsiljevanja.

Domnevni oškodovanec plačal dolg in umaknil obtožnico v zvezi z nasiljem Zgodba je šla približno takole: Ker je bil Hartman dolžan denar Koselju, se je ta lotil izterjati Igorja Žemljo, lastnika picerije Gala v Lescah, ki je bil dolžan očetu Andreja Hartmana. Pred leti je dal Jože Hartman Žemlji šop zlepljenih bankovcev po petsto nemških mark, ki naj bi jih svak Žemlje zamenjal v nove bankovce v Nemčiji.

Zapletlo se je že na začetku sojenja, saj je glavna priča tožilstva, Igor Žemlja, ki je v preiskavi natančno opisal vsak udarec in porivanje v steno, precej omilil opis dogodka. Pa ne le to, Žemlja je med sojenjem, ko sta bila Hartman in Koselj še priprta, Hartmanovemu bratu nakazal 12.500 evrov in tako priznal, da je dejansko res že leta in leta dolgoval denar. Šušljalo se je, da se je Žemlja ustrašil, ker naj bi mu grozili, tako da je na sodišču umaknil tudi obtožbo zaradi telesnih poškodb. Hartman na svobodo, Koselj v zapor za štiri mesece Kakorkoli, tožilstvo je za Koselja zahtevalo dve leti zapora, za Hartmana leto manj. Obramba je dokazovala, da se je Koselj za akcijo odločil, ne da bi o tem obvestil Hartmana. Sodni senat je tako Hartmana oprostil, Koselja pa obsodil na devet mesecev zapora. Ker se v zaporno kazen šteje tudi čas, preživet v priporu, bi moral za rešetke za štiri mesece.

A le če bo tudi višje sodišče presodilo, da njegovo ravnanje ni bilo primerno. Na sodbo se je namreč pritožilo tožilstvo, ki je Hartmanu in Koselju sprva očitalo, da sta z nasiljem želela pridobiti protipravno premoženjsko korist, ko sta aprila 2010 terjala denar od Žemlje. Ker je Žemlja umaknil obtožbo zaradi telesnih poškodb, je tožilstvo obdolžencema skušalo dokazati samovoljnost, torej jemanje domnevne pravice na nepravi način. Odločitev senata višjega sodišča sicer izide pisno.