Sreda,
15. 5. 2013,
13.06

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 5. 2013, 13.06

8 let, 8 mesecev

Damjan Metelko krivde ne priznava

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Danes se je nadaljeval predobravnavni narok, na katerem bi se o morebitni krivdi izrekli Damjan Metelko, mariborska podjetnika Nenad Đukić in Rok Snežič ter Tadej Ređep.

Teh namreč na prvem predobravnavnem naroku ni bilo, obdolženi pa niso niti dvignili vabil. Izkazalo se je, da sta vsaj Snežič in Đukić na dopustu, kljub sodnemu vročevalcu pa na narok nista prišla niti danes.

Za ob 9. uri je bil sicer vabljen Damjan Metelko, solastnik podjetja Avtodelta Tetovo v Makedoniji, ki je, kot je ugotovila sodnica Andreja Sedej Grčar, tudi edini prevzel vabilo.

Naj spomnimo, da obtožba specializiranega oddelka tožilcev obdolženim, poleg naštetih še Mitji Sušniku in Davorinu Kranjcu, očita kazniva dejanja goljufije, pomoč pri goljufiji, utajo davkov in pranje denarja. Sodnica je že na prvem predobravnavnem naroku zagovornikom pojasnila, da sodnih počitnic zanje ne bo, saj je v tej zadevi odrejeno začasno zavarovanje, kar se šteje, kot da gre za priporno in zato nujno zadevo, napovedala pa je tudi sojenje dvakrat na teden.

Metelko danes krivde po obtožbi – ta mu očita dve kaznivi dejanji pomoči pri goljufiji – ne priznava, podal je tudi ugovor zoper obtožbo. Kot je pojasnil njegov zagovornik Luka Zajc, obdolženi nima pripomb na dokaze tožilstva, zato ne izločajo ne sodnice ne listin.

Metelko v času kaznivega dejanja ni bil več zaposlen Tudi z dokaznimi predlogi je bil kratek, saj je v spis kot dokazilo vložil fotokopijo delovne knjižice, iz katere izhaja, da ne drži očitek obtožbe, da je bil ob kaznivem dejanju, ko naj bi sestavil dva računa, še zaposlen v podjetju Savon, ki je v stavbi Iskre Sistemi v Stegnah. "Moj klient je sicer policiste med preiskavo, čeprav tega ni v uradnem zaznamku, opozoril, da je bil vsak prihod in odhod v stavbo oziroma na delovno mesto evidentiran s strani varnostnikov v posebno knjigo, policisti pa so ga potem seznanili, da je knjiga čudežno izginila," je pojasnjeval Zajc.

"Vztrajam pri svojih dokaznih predlogih, prav tako nimam nobenih pripomb na dokaze, ki jih je predložila obramba. Če se bo med izvajanjem dokazov izkazalo, da so ti dokazi verodostojni, bom modificiral obtožnico," je pojasnil tožilec.

Trije sklopi kaznivih dejanj Tožilstvo obdolženim očita fiktivne transakcije pri preprodaji dveh luksuznih jaht, obtožnica na 81 straneh pa jim očita tri sklope kaznivih dejanj. Snežiču in Đukiću, znanima mariborskima podjetnikoma, obtožnica očita po dve kaznivi dejanji goljufije in en poskus, pranje denarja in napeljevanje k temu dejanju ter davčno zatajitev. Sušnik je obdolžen dveh kaznivih dejanj pomoči pri goljufiji in utaje davka, Metelko dveh kaznivih dejanj pomoči pri goljufiji, Ređep goljufije, Krajnc pa pranja denarja.

Snežič, Đukić in Metelko so podali ugovore zoper obtožnico, kar se šteje, kot da kaznivega dejanja ne priznavajo, kljub temu pa se morajo o krivdi oziroma nekrivdi izreči na predobravnavnem naroku.

Snežič in Đukić sta se aprila 2010 znašla v odmevni kriminalistični preiskavi. Skupaj z drugimi obdolženimi naj bi s fiktivnimi posli s slamnatimi podjetji oziroma s tako imenovanimi missing traderji leta 2008 organizirala in izpeljala fiktivno preprodajo dveh luksuznih jaht znamke Atlantis. Pri tem sta po trditvah tožilstva od davčne uprave zahtevala vračilo davka na dodano vrednost (DDV) in ga v dveh primerih tudi dobila, čeprav missing traderji, prek katerih naj bi poslovala, DDV-ja sploh niso plačali.

Eno jahto naj bi si izmislili Pri vsakem lažnem poslu naj bi državo oškodovala za več sto tisoč evrov DDV-ja – skupaj naj bi šlo za okoli 600.000 evrov –, s (pre)prodajo izmišljene luksuzne jahte Dominator, ki menda sploh ni obstajala, pa sta si po prepričanju preiskovalcev poskusila pridobiti še pol milijona evrov, a v tem primeru neuspešno.

Septembra lani, dobri dve leti po tem, ko so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada na podlagi odredb preiskovalnega sodnika izpeljali obsežne hišne preiskave na območjih policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje, Krško in Koper, je specializirano državno tožilstvo po končani sodni preiskavi zoper šesterico vložilo obtožbo. Zoper Snežiča in Ðukića ves čas postopka velja sklep o začasnem zavarovanju zahtevka za odvzem premoženjske koristi.

Še v drugem postopku Zoper Snežiča in Ðukića poteka tudi sodna preiskava zaradi identičnih dejanj iz leta 2007, in sicer zaradi kaznivih dejanj zatajitve finančnih obveznosti, goljufije in ponarejanja listin.