Sreda,
20. 3. 2013,
14.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 3. 2013, 14.43

8 let, 8 mesecev

Čista lopata: višje sodišče Zidarju in Črnigoju znižalo kazen, Tovšakovi ne (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Višje sodišče v Ljubljani je spremenilo sodbo prvostopenjskega sodišča v zadevi Čista lopata in znižalo zaporne kazni za Ivana Zidarja, Dušana Črnigoja in Ivana Demšarja.

Sodišče jim je kazni, ki jih je prisodilo okrožno sodišče, znižalo za tri mesece. Pritožbe preostalih obsojenih so bile zavrnjene, prav tako pritožba tožilstva na oprostilno sodbo Ivana Krofliča.

Tričlanski sodni senat višjih sodnikov je po posvetovanju in glasovanju torej delno znižal kazni Ivanu Zidarju in Dušanu Črnigoju, in sicer na leto in dva meseca zapora, prej leto in pet mesecev, Ivanu Demšarju pa na devet mesecev, na prvi stopnji je bil obsojen na leto dni zapora. Sodba v zvezi s podkupovanjem na javnem razpisu za gradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika je danes postala pravnomočna.

Kot je pojasnila višja sodnica poročevalka Alijana Ravnik, so višino kazni spremenili zaradi zmote v členih kaznivega dejanja (okrožna sodnica je zapisala 248. člen Kazenskega zakonika namesto 247.), ki jo je višje sodišče samo odpravilo, tako da je zakonska osnova za odmero kazni pač nižja. "Prej jim je grozila kazen od šest mesecev do pet let zapora, po popravljenem členu pa do tri leta zapora," je pojasnila sodnica poročevalka.

Nespremenjene ostajajo sodbe za preostale. Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je Hildi Tovšak pred letom dni prisodil leto in dva meseca zaporne kazni. Tomaž Žibert, ki je bil v Kontroli zračnega prometa Slovenije odgovoren za obravnavo ponudb gradbenikov, je bil obsojen na dve leti in šest mesecev zapora, Borut Farčnik in Srečko Gabrič pa na deset mesecev zaporne kazni. Tako kot okrožno sodišče je tudi višje menilo, da dokazov o krivdi Ivana Krofliča, torej za sostorilstvo pri podkupovanju, ni, zato je zavrnilo pritožbo državnr tožilke, ki se je na sodbo v tem delu pritožila.

Vsi tisti, ki so se pritožili neuspešno, morajo plačati sodno takso, medtem ko Krofliču, Zidarju, Črnigoju in Demšarju teh stroškov niso naložili.

Vsem obsojenim je sodišče naložilo tudi plačilo stranske denarne kazni, te pa z današnjo odločitvijo višjega sodišča ostajajo nespremenjene. Kot je povedala sodnica poročevalka, "gre pri korupcijskih kaznivih dejanjih vedno za pridobitev premoženjske koristi, zato v denarne kazni nismo posegali".

Senat višjih sodnikov je v svoji kratki obrazložitvi sodbe pojasnil, da je prvostopenjsko sodišče izvedlo obsežen dokazni postopek, da se je sodnica Vesna Podjed opredelila do vseh dokazov in da ne držijo očitki zagovornikov, da posel ni bil sklenjen, saj je po mnenju senata že samo terjanje podkupnine kaznivo dejanje in ni nujno, da se izvede. "Smisel tega kaznivega dejanja je ravno preprečevanje koruptivnih dejanj, še preden je posel sklenjen."

Čeprav je sodba danes postala pravnomočna, torej izvršljiva, bodo nekateri zagovorniki razmislili o morebitni vložitvi zahteve za varstvo zakonitosti. Medtem bodo obdolženi verjetno dobivali vabila na prestajanje kazni. Kot je povedal Demšarjev zagovornik Boris Grobelnik, bo za svojo stranko verjetno zaprosil za prestajanje kazni v eni od alternativnih oblik (vikend zapor, hišni zapor, delo v družbeno korist), "saj moja stranka do zdaj ni bila kaznovana".

Naj spomnimo, da je obtožnica osmerici očitala sprejemanje in dajanje daril oziroma pomoč pri teh dejanjih. Nepravilnosti so se nanašale na postopek javnega naročila za gradnjo novega centra za kontrolo zračnega prometa – mimogrede, center se je ravno te dni preselil v nove prostore – na brniškem letališču.